Purchased 82877
Mrs. Havelková bought 7 kg of apples and 4 kg of pears for CZK 295. According to the receipt, she found out that 6 kg of apples and 5 kg of pears could be bought at the same cost. Determine the price of 1 kg of purchased apples and 1 kg of purchased pears.
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
algebraUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Apples 83295
The price of 6 kg of pears is CZK 77 higher than the price of 5 kg of apples. The price of 6 kg of apples is the same as the price of 5 kg of pears. How much are 2 kg of apples?
- Fruit equation
Find how many peaches could be bought instead of buying one melon, one pear, one apple, and two plums if we know that: • Melon and plum cost the same as three apples • if we subtract the price of a pear from the price of a peach, we get the price of a plu
- City market
Apples were sold at contractual prices at the city market. Calculate the average price of 1 kg of apples sold: Stand, Sale kg, Price CZK/kg 1 325 6.20 2 194 7.00 3 258 6.50 4 870 5.90 5 275 6.40
- Individual 5028
Mrs. Bartova is buying apples. The Bohemia variety is CZK 4 more expensive per kilogram than the Golden variety. Mrs. Bartova bought 10 kg of Golden and 15 kg of Bohemia. She paid a total of 360 kc. How many crowns did the individual types of apples cost?
- Kilograms 81234
The price of 1 kg of pears is 7 crowns higher than the price of 1 kg of apples. The seller sold 2 kg more apples than pears. He received the same amount for pears and apples, namely 420 CZK. How many kilograms of apples and how many kg of pears did he sel
- Christmas 29521
In the autumn, the school canteen bought 50 kg of apples for 12 CZK. If the apples already cost 20 CZK, how many kilograms of apples could they buy before Christmas for the same amount?
- The book 5
The book that I like to buy is priced at P 1800. How much would it cost if it could be bought at 2/3 of the price?