Individual 5028
Mrs. Bartova is buying apples. The Bohemia variety is CZK 4 more expensive per kilogram than the Golden variety. Mrs. Bartova bought 10 kg of Golden and 15 kg of Bohemia. She paid a total of 360 kc. How many crowns did the individual types of apples cost?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Apples
Zuzana bought 3 kg Jonathan apples. Then she noticed that Golden apples were 3 CZK a kilogram cheaper. So they bought 2 kg. For apples, she paid a total of CZK 109. How much did 1 kg Jonathan and how much Golden?
- Kilogram 7162
Mom paid CZK 132.50 for the purchase. She bought bread, 5 kg apples, and three liters of milk. We know that bread costs twice as much as milk, and a kilogram of apples costs 6.50 CZK less than milk. How many CZKs did milk and bread and a kilogram of apple
- Two-hundred-crown 8210
Katka bought 3 kg of apples for 18 CZK and 2 kg of bananas for 30 CZK at the fruit and vegetable shop. How many crowns did she pay for the entire purchase? How many crowns did they give her back if she paid with a two-hundred-crown note?
- Expensive 4338
He bought a T-shirt, a tie and a shirt. The tie was three times cheaper than the shirt. The T-shirt was 70kc more expensive than the tie. He paid a total of 470kc. How much did he pay for a tie, a T-shirt, and a shirt?
- Jindra 4600
Jindra bought three cakes, and Honza bought four cakes and paid 5 CZK more than Jindra. How many crowns did one cake cost? How much did each of them pay?
- Individual 21713
They bought 22 sets of crayons for the school group. Larger sets cost CZK 65, smaller ones only CZK 50. They paid CZK 1,280 for all sets. How many individual types of crayon sets did they buy?
- Chocolate 81103
I paid 36 crowns for butter and chocolate. Butter was CZK 6 more expensive than chocolate. How much did the chocolate cost?
- Oranges
Dad bought oranges. A two-kilo package of oranges costs CZK 65, and the bag cost CZK 5. How many kg of oranges did Dad buy when he paid CZK 265?
- Pinwheels 13751
Mom bought desserts for her birthday party. The pinwheel cost CZK 14, and the Indian women CZK 11. She paid 201 crowns for 15 desserts. How many pinwheels did she buy, and how many Indians?
- Identical 7525
Zdeněk bought seven notebooks, and Pavel bought nine identical notebooks. Pavel paid 8 CZK more than Zdeněk. How many crowns did one notebook cost?
- Danina's 7232
Mom bought Honza and Dana's jackets. She paid CZK 1,126 for them. How many crowns did Danina's jacket cost when it was 108 CZK cheaper than Honza's?
- Součková 21673
Ms. Součková bought 6 orange and 5 apple juices and paid a total of 254 CZK. Mrs. Derner bought 6 apple juice and 5 orange juice and paid CZK 2 less for them than Mrs. Součková. How much did each juice cost?
- Four bicycles
In the department store, they sell bicycles for families with children. Women's bicycles are 10% more expensive than men's, and children's bikes are a third cheaper than women's. The family paid a total of CZK 31,030 for two children's, one man's, and one
- Expensive 17743
The street vendor offered 60 shirts of two types at a total price of CZK 27,300. Cheaper shirts cost 420 CZK, more expensive 480 CZK. How many were there?
- Cost price
Mrs. Ifeola bought ten baskets of carrots. By selling it for ; 450.00 per basket, she lost a total of ; 360.00. what was the cost price for the ten baskets?
- Rectangular 7578
My aunt paid CZK 2,592 for linoleum in a 15 meters long rectangular hallway. How much did 1m of linoleum cost? The following month, linoleum was discounted by a third. How many crowns could the aunt save if she bought it a month later?
- Strawberries 80646
Mom and grandma went shopping at the market. Mom bought 2 kg of strawberries and 3 liters of blueberries and paid 250 CZK. Grandma bought 1 kg more strawberries and 0.5 l fewer blueberries than mom and paid 45 CZK more than her. How much did 1 kg of straw