Apples

Zuzana bought 3 kg Jonathan apples. Then she noticed that Golden apples were 3 CZK a kilogram cheaper. So they bought 2 kg. For apples, she paid a total of CZK 109. How much did 1 kg Jonathan and how much Golden?

Correct result:

g =  20
j =  23

Solution:


3j + 2g = 109
g = j - 3

3•j + 2•g = 109
g = j - 3

2g+3j = 109
g-j = -3

g = 20
j = 23

Our linear equations calculator calculates it.



We would be pleased if you find an error in the word problem, spelling mistakes, or inaccuracies and send it to us. Thank you!






Showing 0 comments:
avatar




Tips to related online calculators
Do you have a system of equations and looking for calculator system of linear equations?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Next similar math problems:

  • Purchase
    cart Mother bought 5 boxes of milk and 7 kg of potatoes and paid a total CZK 147. Aunt bought 7 boxes of milk and 3 kg of potatoes and paid 131 CZK. What is the price of one carton of milk and 1 kg of potatoes? How CZK together would have saved if bought at th
  • Chickens and rabbits
    pipky In the yard were chickens and rabbits. Together they had 27 heads and 86 legs. How many chickens and how many rabbits were in the yard?
  • Luggage and air travel
    aircraft-02_14 Two friends traveling by plane had a total of 35 kg of luggage. They paid one 72 CZK and second 108 CZK for being overweight. If only one paid for all the bags, it would cost 300 CZK. What weight of baggage did each of them have, how many kilograms of lug
  • The gardener
    stromy_3 The gardener bought trees for 960 CZK. If every tree were cheaper by 12 CZK, he would have gotten four more trees for the same money. How many trees did he buy?
  • Coffee shop
    coffee-beans To the coffee shop brought 2 types of coffee totally 50 kg. The first type was CZK 220 per kilogram, coffee second type 300 CZK per 1 kg. For all the coffee trader earned CZK 12,000. How many kilograms of coffee of first type and how many kilograms of cof
  • Apples
    jablka_17 School kitchen bought 36kg apples for 12 kc/kg. How many kilograms of apples 1/4 cheaper can they buy for the same money?
  • Mr. John
    jabka Mr. John wants to buy winter apples Spartan. There are two ways to buy: 1) buy apples at the marketplace, where 1 kg costs 15 CZK. 2) Bring the car to the agricultural farm, where the apples are sold after 9 CZK per kilogram. However, he must pay CZK 150
  • Repairing
    penize_49 Three employees earned a total of € 469 for repairing the equipment. They split so that the first got 20% more than the second, and the third 15% more than the second. How many euros did everyone get?
  • Lottery - eurocents
    penize_1 Tereza bets in the lottery and finally wins. She went to the booth to have the prize paid out. An elderly gentleman standing next to him wants to buy a newspaper, but he is missing five cents. Tereza is in a generous mood after the win, so she gives the m
  • Workers
    two_workers Workers A and B will done work together for 15 days. They worked together 13.5 days. Then A worker became ill and worker B finish the job alone for 7.5 days. If every worker was working alone, how many days took whole work for worker A and B?
  • Three workers
    3workers Three workers were rewarded CZK 9200 and the money divided by the work they have done. First worker to get twice than the second, the second three times more than the third. How much money each worker received?
  • Siblings
    tri-sourozenci Three siblings had saved up a total of 1,274 CZK. Peter had saved up to 15% more than Jirka and Hanka 10% less than Peter. How much money they saved each one of them?
  • Cranberries
    vaha_22 They brought 65 kg of dried cranberries to the packing house. They made 150-gram and 200-gram packages from them. How many kilograms of cranberries did they use for the smaller 200 packages? How many 200 gram packages were there?
  • Fresh juice
    flasa The seller offers fresh-squeezed juice, which the customer either pours into his own containers or sells it in liter plastic bottles, which the customer buys from him. A liter of juice costs 40 CZK more than a bottle. There is no charge for turning the ju
  • Car rent
    car_5 Rental cars are paid a fixed daily fee plus 16 cents for each kilometer traveled. Samuel want to rent a car for a day and worked out that will pay 175 euros. When paying he got a 20% discount on the daily fee, the cost per kilometer is unchanged. Samuel t
  • Pupils at cinema
    tickets_1 Alena bought movie tickets for two groups of pupils. The first group purchased 7 tickets for 1st and 5 tickets for 2nd place and she pay 62Kč. For the second group bought 11 tickets for 1st and 4 tickets for 2nd place and pay 82Kč. How much was the ticket
  • Potatoes
    zemiaky_3 Daniela and Michael would jointly dug potatoes for 7.5 hours. But if Daniela was working alone she would take 2.5 hours more as if he were working with Michael. Determine how much for the work done by Michael himself and how much Daniela herself.