Jablká

Zuzana kúpila 3 kg jabĺk odrody Jonathan. Potom si všimla, že jablká Golden sú o 3 Sk za kilogram lacnejšie. Tak ich kúpila 2 kg. Za jablká zaplatila celkom 109 Sk. Koľko stál 1 kg Jonathanom a koľko 1 kg Golden?

Správna odpoveď:

g =  20
j =  23

Postup správneho riešenia:


3j + 2g = 109
g = j - 3

3•j + 2•g = 109
g = j - 3

2g+3j = 109
g-j = -3

g = 20
j = 23

Vypočítané naším kalkulátorom sústavy lineárnych rovníc.



Budeme veľmi radi, ak nájdete chybu v príklade alebo nepresnosť a nám ju prosím pošlete. Ďakujeme!






avatar




Tipy na súvisiace online kalkulačky
Máte sústavu rovníc a hľadáte kalkulačku sústavy lineárnych rovníc?

Na vyriešenie tejto úlohy sú potrebné tieto znalosti z matematiky:


 
Odporúčame k tejto úlohe z matematiky si pozrieť toto výukové video: video1

Súvisiace a podobné príklady:

  • Mamička 3
    chlieb Mamička zaplatila za nákup 132,50 Sk. Kupila chlieb, 5 kg jabĺk a tri litre mlieka. Vieme že chlieb stal dvakrát toľko ako mlieko a kilogram jabĺk stojí o 6,50 sk menej ako mlieko. Kolko korún stálo mlieko a chlieb a kilogram jabĺk?
  • Nákup
    cart Mamička kúpila 5 krabíc mlieka a 7 kg zemiakov a platila celkom 147 Kč. Teta kúpila 7 krabíc mlieka a 3 kg zemiakov a zaplatila 131 Kč. Aká je cena 1 krabice mlieka a 1 kg zemiakov? Koľko Kč by dohromady ušetrili, keby nakúpili v supermarkete, kde majú ro
  • Odrody jabĺk
    jablka Strýko tento rok obral 350 kg jabĺk, z toho 105 kg odrody Ontario a zvyšok odrody Jonathan. Určite, koľko percent z úrody jabĺk tvorí odroda Jonathan.
  • Kaviareň
    coffee-beans Do predajne doviezli 2 druhy kávy, celkom 50 kg. Káva 1. druhu stála 220 Sk za kilogram, káva 2. druhu 300 Sk za 1 kg. Obchodník za všetku kávu utŕžil 12000 Sk. Koľko kg kávy 1. druhu a koľko kg kávy 2. druhu priviezli na stánok?
  • V baliarňach
    cofee V baliarňach majú pripraviť zmes kávy tak, aby 1 kg stál 240 Sk. Na sklade sú dva druhy kávy v cene 220 Sk za 1 kg a 300 Sk za 1 kg. Koľko kilogramov každého druhu je treba zmiešať, aby sme pripravili 50 kg požadovanej zmesi?
  • Cukríky na zuby
    Caramelos Chceme pripraviť 5 kg zmesi cukríkov po 150 Sk. Budeme miešať lacnejšie cukríky: 1 kg za 120 Sk a drahšie cukríky: 1 kg za 240 Sk. Koľko ktorých cukríkov je potrebné na túto zmes pripraviť?
  • Cukríky
    zele-bonbony Cena za 1 kg drahších cukríkov je 125 Kč. Cena za 1 kg lacnejších cukríkov je 100 Kč. Z cukríkov namiešame dve rôzne zmesi. A) Prvá zmes obsahuje 2 kg drahších a 0,5 kg lacnejších cukríkov. Vypočítajte cenu za 1 kg prvej zmesi. B) Druhá zmes obsahuje 2 kg
  • Zmes čajů
    tea Z 2 druhov čaju v cene 180 Sk / kg a 240 Sk / kg sa má pripraviť zmes 12 kg v cene 200 Sk / kg. Koľko kg každého druhu čaju bude treba zmiešať?
  • 5 kg
    banan 5 kg banánov a tri kilogramy manga stojí 146 Sk, dva kilogramy banánov a 5 kg manga stojí 142 Sk. Koľko stojí kilogram banánov a koľko manga?
  • Jablká 2
    jablka Dedko nazbieral jablká do košov. Naplnil jeden veľký a tri malé koše. Malé koše sú rovnaké a do každého sa zmestí o 3 kg jabĺk menej ako do veľkého koša. V malých košoch je spolu o 3 kg jabĺk viac ako vo veľkom koši. Koľko kilogramov jabĺk dedko nazbieral
  • Káva
    arabica_robusta Obchodník s kávou má k dispozícii kávu druhu robustu a arabika. 1kg robusty stojí 450Kč, 1kg arabiky je o 300 Kc drahšia. Vypočítajte, koľko kilogramov robusty a arabiky bude potrebovať na vytvorenie 30kg ich zmesi tak, aby 1kg zmesi stál 490Kč?
  • 3 veci
    3veci Pani Baránková kúpila v obchode 3 veci. Celkom za nákup zaplatila 248 Sk. Prvá vec stála 112 Sk a druhá 101 Sk. Koľko stála tretia vec?
  • Pri nákupe
    pomaranc Pri nákupe 3 kg jabĺk a 2 kg pomarančov zaplatíme 12 €. Pri nákupe 2 kg jabĺk a 4 kg pomarančov zaplatíme 16 €. Koľko stojí 1 kg jabĺk?
  • Cukríky
    bonbons Cena za 1kg drahších cukríkov je 125 Kč. Cena za 1kg lacnejších cukríkov je 100Kč. Z cukríkov namiešame dve rôzne zmesi. A teraz. Druhá zmes obsahuje 2kg drahších cukríka a niekoľko kg lacnejších cukríkov. Cena za 1 kg tejto zmesi je 110kč. Vypočítajte ko
  • Jablká
    jablka Do školskej jedálne kúpili 36kg po 12kč /kg. Koľko kg jabĺk o 1/4 lacnejšie na kilogramu mohli kúpiť za tie isté penize?
  • Pán Zlámal
    jabka Pán Zlámal chce na zimu nakúpiť jablká Spartan. Má dve možnosti nákupu: 1) Nakúpi jablká v tržnici, kde 1 kg stojí 15 CZK. 2) Zájde autom do poľnohospodárskeho družstva, kde jablká predávajú po 9 CZK za kilogram. Musí však navyše zaplatiť, ako vopred odha
  • 1200 skrutiek
    matica 1200 skrutiek má byť rozdelené na 3 skupiny tak, aby v 1. skupine bolo o 300 skrutiek viac ako v 2. skupine a v 2. skupine o 150 skrutiek menej ako v 3. skupine. Koľko skrutiek bude v každej skupine?