Jonathan a Golden

Zuzana koupila 3 kg jablek odrůdy Jonathan. Potom si všimla, že jablka Golden jsou o 3 Kč za kilogram levnější. Tak jich koupila 2 kg. Za jablka zaplatila celkem 109 Kč. Kolik stál 1 kg Jonathanů a kolik 1 kg Goldenů?

Správná odpověď:

g =  20
j =  23

Postup správného řešení:


3j + 2g = 109
g = j - 3

3•j + 2•g = 109
g = j - 3

2g+3j = 109
g-j = -3

g = 20
j = 23

Vypočtené naším kalkulátorem soustavy lineárních rovnic.



Budeme velmi rádi, pokud najdete chybu v příkladu nebo nepřesnost a ji nám prosím pošlete . Děkujeme!






Zobrazuji 4 komentáře:
#
Žák
Mohli by jste mi prosím více popsat, jak jste to vypočítali?

3 roky  2 Likes
#
Žák
OMG UZ TO CHAPU DIKY MOC :DD

3 roky  2 Likes
#
žak
mohli by jste ještě víc popsat jak jste to udělali

#
žak
prosím

avatar









Tipy na související online kalkulačky
Máte soustavu rovnic a hledáte kalkulačku soustavy lineárních rovnic?

K vyřešení této úlohy jsou potřebné tyto znalosti z matematiky:

Související a podobné příklady:

  • Odrody jablek
    jablone Pani Bartova kupuje jablka. Odrúda Bohemia je o 4 kč za kilogram drazší nez odruda Golden. Pani Bartova koupila 10kg Goldenu a 15kg Bohemii. Celkem zaplatila 360kc. Kolik korun stály jednotlivé odrudy jablek?
  • Nákup
    cart Maminka koupila 5 krabic mléka a 7 kg brambor a platila celkem 147 Kč. Teta koupila 7 krabic mléka a 3 kg brambor a zaplatila 131 Kč. Jaká je cena 1 krabice mléka a 1 kg brambor? Kolik Kč by dohromady ušetřily, kdyby nakoupily v supermarketu, kde mají ste
  • Nákup ovoce
    zemiaky Jirka s maminkou byl na nákupu. Maminka koupila 2 kg broskví a 5 kg brambor a platila 173 Kč. Sousedka koupila 3 kg broskví a 4 kg brambor a platila 186 Kč. Kolik stálo 1 kg broskví a 1 kg brambor?
  • Strýc
    jablka Strýc letos sklidil 350 kg jablek, z toho 105 kg odrůdy Ontario a zbytek odrůdy Jonathan. Určete, kolik procent z úrody jablek tvoří odrůda Jonathan.
  • Kavárna
    coffee-beans Do prodejny dovezli 2 druhy kávy, celkem 50 kg. Káva 1. druhu stála 220 Kč za kilogram, káva 2. druhu 300 Kč za 1 kg. Obchodník za všechnu kávu utržil 12000 Kč. Kolik kg kávy 1. druhu a kolik kg kávy 2. druhu přivezli na stánek?
  • Pan Zlámal
    jabka Pan Zlámal chce na zimu nakoupit jablka Spartan. Má dvě možnosti nákupu: 1) Nakoupí jablka v tržnici, kde 1 kg stojí 15 Kč. 2) Zajede autem do zemědělského družstva, kde jablka prodávají po 9 Kč za kilogram. Musí však navíc zaplatit, jak předem odhadl 150
  • Sladkosti 3
    cukriky Kolik kg červených bonbónů v ceně 65 Kč za 1 kg je nutné přidat k 5 kg modrých bonbónů v ceně 140 Kč za 1 kg, když cena směsi má být 120 Kč za 1 kg.
  • Bonbony
    Caramelos Chceme připravit 5 kg směsi bonbonů po 150 Kč. Budeme míchat levnější bonbony: 1 kg za 120 Kč a dražší bonbony: 1 kg za 240 kč. Kolik kterých bonbonů je třeba na tuto směs připravit?
  • Klára 2
    bonbons Klára namíchala směs bonbónů ze dvou druhů: bonbóny Ham, ham v ceně 210 Kč za 1kg a bonbóny Ňam, ňam v ceně 150 Kč za 1 kg. Bonbóny namíchala tak, že směs Ham, ham, ňam, ňam vážila 10 kg a cena za 1 kg směsi ji vyšla na 174 Kč za 1 kg. Kolik kg kterého dr
  • Kolik 77
    jablka Kolik zaplatil Jakub za 3,5 kg jablek, jestliže 1 kg jablek stal 18 Kč
  • Zelovoc
    banan V obchodě s ovocem a zeleninou koupila Katka 3 kg jablek po 18 kč a 2 kg banánů po 30 kč. Kolik korun zaplatila za celý nákup? Kolik korun ji vrátili, jestliže platila dvoustokorunovou bankovkou?
  • Bonbony
    zele-bonbony Cena za 1 kg dražších bonbónů je 125 Kč. Cena za 1 kg levnějších bonbónů je 100 Kč. Z bonbónů namícháme dvě různé směsi. A) První směs obsahuje 2 kg dražších a 0,5 kg levnějších bonbónů. Vypočtěte cenu za 1 kg první směsi. B) Druhá směs obsahuje 2 kg draž
  • Ovoce 2
    pomaranc Mám 2 kg ovoce(jablka +pomeranče) za 50,- . 1 kg jablek je za 22, - pomeranče 1 kg za 34, - Kolik váží jednotlivé ovoce?
  • Obchodník
    arabica_robusta Obchodník s kávou má k dispozici kávu druhu robustu a arabika. 1kg robusty stojí 450kč, 1kg arabiky je o 300kč dražší. Vypočítejte, kolik kilogramů robusty a arabiky bude potřebovat k vytvoření 30kg jejich směsi tak, aby 1kg směsi stál 490kč?
  • 5 kg
    banan 5 kg banánů a tři kilogramy manga stojí 146 Kč, dva kilogramy banánů a 5 kg manga stojí 142 Kč. Kolik stojí kilogram banánů a kolik manga?
  • Školní 8
    jablka Školní jídelna zakoupila na podzim 50kg jablek po 12kč. Kolik kg jablek mohli koupit před Vánoci za stejnou částku, jestliže jablka stála už 20kč. ?
  • Bonbony
    bonbons Cena za 1kg dražších bonbonu je 125 Kč. Cena za 1kg levnějších bonbonu je 100Kč. Z bonbonu namichame dvě různé smesi. A teď. Druhá směs obsahuje 2kg drazsich bonbonu a několik kg levnějších bonbonu. Cena za 1 kg této směsi je 110kč. Vypočítejte kolik kg l