Mother 6407
How much did 1 kg of apples cost when my mother paid CZK 30 for 1.5 kg?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Need help calculating sum, simplifying, or multiplying fractions? Try our fraction calculator.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
numbersUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Shopping vegetables
John and his mother were shopping. My mother bought 2 kg of peaches and 5 kg of potatoes and paid CZK 173. The neighbor bought 3 kg of peaches and 4 kg of potatoes and paid CZK 186. How much did 1 kg of peaches and 1 kg of potatoes cost?
- Apples 49291
My aunt bought 4 kg of apples. A kilo of apples costs CZK 15. How much will 4 kg cost?
- Apples 45291
How much did Jakub pay for 3.5 kg of apples if 1 kg of apples cost 18 CZK?
- Kilograms of fruit
Mom paid SKK 132.50 for the purchase. She bought bread, 5 kg apples, and three liters of milk. We know that bread costs twice as much as milk, and a kilogram of apples costs 6.50 SKK less than milk. How many SKKs did milk and bread and a kilogram of apple
- Grandfathers' 2572
My father pleased his mother with orchids for which he paid 50 euros. Grandfathers' orchids cost 80 euros for their grandmother. How many orchids did they buy together if one cost 10 euros?
- One-piece 6233
If we take six pieces, we will pay only for four. One piece cost 7, and my mother bought 31 pieces. How much did she pay for the purchase?
- Apples
Zuzana bought 3 kg Jonathan apples. Then she noticed that Golden apples were 3 CZK a kilogram cheaper. So they bought 2 kg. For apples, she paid a total of CZK 109. How much did 1 kg, Jonathan, and how much Golden?