One-piece 6233
If we take six pieces, we will pay only for four. One-piece cost 7, and my mother bought 31 pieces. How much did she pay for the purchase?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you want to round the number?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Product 6352
There was an offer for item B: If you take six pieces, you only pay for four. One piece of this product costs 7 euros. Maria took 31 pieces of this product to her basket. How many euros did she pay for this item?
- Kilogram 7162
Mom paid CZK 132.50 for the purchase. She bought bread, 5 kg apples, and three liters of milk. We know that bread costs twice as much as milk, and a kilogram of apples costs 6.50 CZK less than milk. How many CZKs did milk and bread and a kilogram of apple
- Chocolate 4323
My mother bought chocolate for CZK 20, a jacket for CZK 412, a tracksuit for CZK 2,348, and bananas for CZK 12. How much CZK did she have left if she had 3001?
- Children's 4261
An adult costs a ticket 6e; the teacher paid for herself and ten children, only the children's ticket cost half price. How much did she pay for herself and the children?
- Shopping vegetables
John and his mother were shopping. My mother bought 2 kg of peaches and 5 kg of potatoes and paid CZK 173. The neighbor bought 3 kg of peaches and 4 kg of potatoes and paid CZK 186. How much did 1 kg of peaches and 1 kg of potatoes cost?
- Mother 6407
How much did 1 kg of apples cost when my mother paid CZK 30 for 1.5 kg?
- Birthday party
For her youngest son's birthday party, the mother bought 6 3/4 kg of hotdogs and 5 1/3 dozen bread rolls. Hotdogs cost 160 per kilogram, and a dozen bread rolls cost 25. How much did she spend in all?
- Griffin
Griffin ordered a pair of sneakers online. He had a $21 credit that he applied toward the purchase, and then he used a credit card to pay for the rest of the cost. If the shoes cost $76, how much did Griffin charge his credit card when he bought the sneak
- Arnel
Arnel bought six pencils for 25 pesos each, four markers for 30 pesos each, and a book that cost 243.95 pesos. How much will he pay in total?
- Jindra 4600
Jindra bought three cakes, and Honza bought four cakes and paid 5 CZK more than Jindra. How many crowns did one cake cost? How much did each of them pay?
- Two-hundred-crown 8210
Katka bought 3 kg of apples for 18 CZK and 2 kg of bananas for 30 CZK at the fruit and vegetable shop. How many crowns did she pay for the entire purchase? How many crowns did they give her back if she paid with a two-hundred-crown note?
- Pie II
Vili ate three pieces of pie. If the piece is 1/8, how much pie did he eat?
- Apples and pears
Apples cost 50 cents a piece, pears 60 cents a piece, bananas cheaper than pears. Grandma bought five pieces of fruit. There was only one banana, and I paid 2 euros 75 cents. How many apples and how many pears?
- Calculate 3906
Mom bought a sweater for 840 crowns, shoes for 730 crowns, and two t-shirts for 120 crowns each. Guess if 2000 CZK was enough for her purchase. Then calculate how many CK crowns the seller gave her back or she had to pay extra.
- Mineralka 3168
Petr bought 0.35 kg of ham, six rolls, and mineral water for a snack. How much did he pay for the purchase? (Mineralka costs 14.60 CZK, a roll 3.40 CZK, and a kilogram of ham 129 CZK). They rounded up the purchase to whole crowns.
- Rectangular 7578
My aunt paid CZK 2,592 for linoleum in a 15 meters long rectangular hallway. How much did 1m of linoleum cost? The following month, linoleum was discounted by a third. How many crowns could the aunt save if she bought it a month later?
- Kilograms 8741
Mom bought 4kg of carrots for 1 euro 30 cents and 3 kilograms of apples for 2 euro 10 cents. How much did she pay for carrots and apples?