Shopping vegetables
John and his mother were shopping. My mother bought 2 kg of peaches and 5 kg of potatoes and paid CZK 173. The neighbor bought 3 kg of peaches and 4 kg of potatoes and paid CZK 186. How much did 1 kg of peaches and 1 kg of potatoes cost?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Mother 6407
How much did 1 kg of apples cost when my mother paid CZK 30 for 1.5 kg?
- Strawberries 80646
Mom and grandma went shopping at the market. Mom bought 2 kg of strawberries and 3 liters of blueberries and paid 250 CZK. Grandma bought 1 kg more strawberries and 0.5 l fewer blueberries than mom and paid 45 CZK more than her. How much did 1 kg of straw
- Grandfathers' 2572
My father pleased his mother with orchids for which he paid 50 euros. Grandfathers' orchids cost 80 euros for their grandmother. How many orchids did they buy together if one cost 10 euros?
- Chocolate 4323
My mother bought chocolate for CZK 20, a jacket for CZK 412, a tracksuit for CZK 2,348, and bananas for CZK 12. How much CZK did she have left if she had 3001?
- Apricots 81045
We paid a total of 85 crowns for the purchase of 2.5 kg of apricots and 1.5 kg of peaches. A kilogram of peaches is CZK 2 cheaper than a kilogram of apricots. How much CZK was paid for the apricots?
- John bought
John bought a set of PE uniforms for $ 850.75, a school polo for $ 325.25, and pants for $ 480.50. How much change did he get for his $ 2,000.00?
- Rectangular 7578
My aunt paid CZK 2,592 for linoleum in a 15 meters long rectangular hallway. How much did 1m of linoleum cost? The following month, linoleum was discounted by a third. How many crowns could the aunt save if she bought it a month later?
- Jindra 4600
Jindra bought three cakes, and Honza bought four cakes and paid 5 CZK more than Jindra. How many crowns did one cake cost? How much did each of them pay?
- Kilogram 7162
Mom paid CZK 132.50 for the purchase. She bought bread, 5 kg apples, and three liters of milk. We know that bread costs twice as much as milk, and a kilogram of apples costs 6.50 CZK less than milk. How many CZKs did milk and bread and a kilogram of apple
- Apples
Zuzana bought 3 kg Jonathan apples. Then she noticed that Golden apples were 3 CZK a kilogram cheaper. So they bought 2 kg. For apples, she paid a total of CZK 109. How much did 1 kg, Jonathan, and how much Golden?
- Purchase
The mother bought five boxes of milk and 7 kg of potatoes and paid a total of CZK 147. Aunt bought seven boxes of milk and 3 kg of potatoes and paid 131 CZK. What is the price of one carton of milk and 1 kg of potatoes? How would CZK together have saved i
- Oranges
Dad bought oranges. A two-kilo package of oranges costs CZK 65, and the bag cost CZK 5. How many kg of oranges did Dad buy when he paid CZK 265?
- Carrots and potatoes
Juri is doing his weekly grocery shop and buying carrots and potatoes. He calculates that the average weight of a carrot is 60 g and the average weight of a potato is 125 g. Furthermore, he calculates that the average weight of the carrots and potatoes he
- Birthday
The mother bought 21 desserts on the occasion of Mirka's birthday. One tip was 9 CZK, and the kremlin cost 12 CZK. For all desserts, she paid 213 CZK. How many kremlins and how many tips did mums buy?
- Apples 49291
My aunt bought 4 kg of apples. A kilo of apples costs CZK 15. How much will 4 kg cost?
- One-piece 6233
If we take six pieces, we will pay only for four. One-piece cost 7, and my mother bought 31 pieces. How much did she pay for the purchase?
- Leyan
Leyan bought 2 3/4 pounds of apples for $1.32 per pound, 1 1/2 pounds of peaches for $1.20 per pound, and some tomatoes, all from a grocery store. The total cost of his purchase was $9.63. How much money did Leyan spend on tomatoes?