Leyan
Leyan bought 2 3/4 pounds of apples for $1.32 per pound, 1 1/2 pounds of peaches for $1.20 per pound, and some tomatoes, all from a grocery store. The total cost of his purchase was $9.63.
How much money did Leyan spend on tomatoes?
How much money did Leyan spend on tomatoes?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Need help with mixed numbers? Try our mixed-number calculator.
Do you want to convert time units like minutes to seconds?
Do you want to convert time units like minutes to seconds?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Apple 30
Apple costs 0.98 per pound. How much will it cost to purchase 5.5 pounds of apples?
- Grapes
A grocery store sells grapes for $1.99 per pound. You buy 2.34 pounds of grapes. How much do you pay?
- Birthday party
For her youngest son's birthday party, the mother bought 6 3/4 kg of hotdogs and 5 1/3 dozen bread rolls. Hotdogs cost 160 per kilogram, and a dozen bread rolls cost 25. How much did she spend in all?
- Tomatoes 12781
In the store, Janko bought 300g of ham, 5 rolls, 1.5kg of tomatoes, and 2l of milk. Unit prices are listed in the table - ham 6.50e/kg rolls 0.06e/pc tomatoes 3.4e/kg milk 0.95e/l. How much did Jeniček pay for the purchase?
- Shopping vegetables
John and his mother were shopping. My mother bought 2 kg of peaches and 5 kg of potatoes and paid CZK 173. The neighbor bought 3 kg of peaches and 4 kg of potatoes and paid CZK 186. How much did 1 kg of peaches and 1 kg of potatoes cost?
- Something 5385
Janko got pocket money and wants to buy something good for it. If he purchased four cakes, it would increase by 0.50 euros. If he wanted to buy five cakes, he would miss 0.60 euros. He would spend all his pockets on the rest if he bought two cakes and thr
- Kilogram 7162
Mom paid CZK 132.50 for the purchase. She bought bread, 5 kg apples, and three liters of milk. We know that bread costs twice as much as milk, and a kilogram of apples costs 6.50 CZK less than milk. How many CZKs did milk and bread and a kilogram of apple
- Alica
Alica went to the market and bought two sacks of 50 kilograms of rice, which cost P2,200.50 per sack. She wants to sell it in her grocery store at P48.50 per kilo. How much is her profit?
- Exchanged 2214
In the table, the exchange rate list is an exchange office, but question marks replace some values. The exchange office exchanges money at the rates quoted and does not charge any other fees. nákup prodej 1 EUR 26,20 CZK 28,00 CZK 1 GBP b=? CZK c=? CZK 1.
- Casey
Casey bought a 15.4-pound turkey and an 11.6-pound ham for thanksgiving and paid $38.51. Her friend Jane bought a 10.2-pound turkey and a 7.3-pound ham from the same store and paid $24.84. Find the cost per pound of turkey and the cost per pound of ham.
- Tom and friends
Tom and his four friends are going to a baseball; if the total amount they spent on tickets was fifty dollars, how much did they spend on each ticket?
- The bookkeeper
The bookkeeper bought 45 copies of fairy tale books for CZK 120 and 65 copies of the encyclopedia for CZK 325. then he sold it in his shop like this: fairy tales for 135 CZK and encyclopedias for 360 CZK. What was the purchase price of the books? And the
- Apricots 81045
We paid a total of 85 crowns for the purchase of 2.5 kg of apricots and 1.5 kg of peaches. A kilogram of peaches is CZK 2 cheaper than a kilogram of apricots. How much CZK was paid for the apricots?
- Individual 5028
Mrs. Bartova is buying apples. The Bohemia variety is CZK 4 more expensive per kilogram than the Golden variety. Mrs. Bartova bought 10 kg of Golden and 15 kg of Bohemia. She paid a total of 360 kc. How many crowns did the individual types of apples cost?
- Car repair
John bought a car for a certain sum of money. He spent 10% of the cost on repairs and sold the car for a profit of Rs. 11000. How much did he spend on repairs if he made a profit of 20%?
- Purchase 3
Bailey had $5.67. She bought a bottle of water for $3.71. There was no sales tax on her purchase. How much money did she have after her purchases?
- One-piece 6233
If we take six pieces, we will pay only for four. One-piece cost 7, and my mother bought 31 pieces. How much did she pay for the purchase?