Tomatoes 12781
In the store, Janko bought 300g of ham, 5 rolls, 1.5kg of tomatoes, and 2l of milk. Unit prices are listed in the table - ham 6.50e/kg rolls 0.06e/pc tomatoes 3.4e/kg milk 0.95e/l. How much did Jeniček pay for the purchase?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you know the volume and unit volume, and want to convert volume units?
Do you want to convert mass units?
Do you want to convert mass units?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
arithmeticUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Mineralka 3168
Petr bought 0.35 kg of ham, six rolls, and mineral water for a snack. How much did he pay for the purchase? (Mineralka costs 14.60 CZK, a roll 3.40 CZK, and a kilogram of ham 129 CZK). They rounded up the purchase to whole crowns.
- Purchased
Milan shopped in a store where the prices of all goods were listed in whole €. If Milan bought 2 milk, 3 glasses, and 1 pack of sweets, he would pay €49. If he bought 5 more milks, 11 glasses, and 1 pack of sweets, he would pay a total of €154. How much €
- Twenty-fifths 4219
Mom bought 1 eighth of a kg of butter, 1 half of a kg of bread, 6 twenty-fifths of a kg of ham, and 3 tenths of a kg of cheese in the store. Express the weight of all ingredients in grams. Was the purchase heavier or lighter than 1 kg, and by how much?
- Purchase - store
Mom bought in the store 3 kg of sugar for Sk 19.50, two milk for Sk 13.10, bread for Sk 17.60, 20 eggs for Sk 2.55, salami for Sk 138.75, and oranges for Sk 42.80. She had 728.35 SK in her wallet before the purchase. How many crowns did she have left afte
- Kilograms of fruit
Mom paid SKK 132.50 for the purchase. She bought bread, 5 kg apples, and three liters of milk. We know that bread costs twice as much as milk, and a kilogram of apples costs 6.50 SKK less than milk. How many SKKs did milk and bread and a kilogram of apple
- Leyan
Leyan bought 2 3/4 pounds of apples for $1.32 per pound, 1 1/2 pounds of peaches for $1.20 per pound, and some tomatoes, all from a grocery store. The total cost of his purchase was $9.63. How much money did Leyan spend on tomatoes?
- City market
Apples were sold at contractual prices at the city market. Calculate the average price of 1 kg of apples sold: Stand, Sale kg, Price CZK/kg 1 325 6.20 2 194 7.00 3 258 6.50 4 870 5.90 5 275 6.40