Purchased

Milan shopped in a store where the prices of all goods were listed in whole €. If Milan bought 2 milk, 3 glasses, and 1 pack of sweets, he would pay €49. If he bought 5 more milks, 11 glasses, and 1 pack of sweets, he would pay a total of €154. How much € would he pay for 1 milk, 2 glasses, and 3 packs of sweets? Determine all the possibilities.

Correct answer:

x1 =  60 Eur
x2 =  79 Eur

Step-by-step explanation:

2m+3p+c=49 5m+11p+c=15449 p>0, c>0, m>0  c1=14 m1=16 p1=1  c2=21 m2=8 p2=4  x1=1 m1+2 p1+3 c1=1 16+2 1+3 14=60 Eur
x2=1 m2+2 p2+3 c2=1 8+2 4+3 21=79 Eur



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!







Tips for related online calculators
Do you want to calculate the least common multiple of two or more numbers?
Do you solve Diofant problems and are looking for a calculator of Diofant integer equations?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions: