Pet shop 2
Aneta has 13 chickens, 9 rabbits, 2 cats, and one dog. In the pet shop, 1 bird costs 100 CZK, 1 rabbit costs 120 CZK, 1 cat costs 400 CZK, and 1 dog costs 620 CZK.
1. How much did Aneta pay for all the animals in total?
2. Aneta bought all the animals at once. How much would she pay if she shopped during a sale when 30 CZK is deducted from her account for every 5th animal?
1. How much did Aneta pay for all the animals in total?
2. Aneta bought all the animals at once. How much would she pay if she shopped during a sale when 30 CZK is deducted from her account for every 5th animal?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you want to perform natural numbers division - find the quotient and remainder?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
arithmeticbasic functionsnumbersUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Trevor 2
Trevor bought 74.8 ounces of cat food and 52.5 ounces of dog food. How much pet food did he buy in all?
- An animal shelter
An animal shelter costs $5.50 per day to care for each bird and $8.50 per day for each cat. On Wednesday, Nicole noticed the shelter spent $283.00 caring for birds and cats. Nicole found a record showing a total of 40 birds and cats on Wednesday. How many
- Two-hundred-crown 8210
Katka bought 3 kg of apples for 18 CZK and 2 kg of bananas for 30 CZK at the fruit and vegetable shop. How many crowns did she pay for the entire purchase? How many crowns did they give her back if she paid with a two-hundred-crown note?
- Word problem
348 students were on holiday in Hungary. 133 bought pizza, chips 28 pupils, 25 pupils bought soda, butter 26 pupils, 15 pupils fruits, vegetables 29 students. How much pay for all the food, if every meal costs 5.3 euros?
- Aquaman
Aquaman Kebule shopped at Captain Nemo's fishmonger, where the prices of all goods were listed in whole scales. If Kebule bought 2 crayfish, 3 clams, and 1 pike, he would pay 49 scales. If he bought 5 more crayfish, 11 clams, and 1 pike, he would pay a to
- Purchased
Milan shopped in a store where the prices of all goods were listed in whole €. If Milan bought 2 milk, 3 glasses, and 1 pack of sweets, he would pay €49. If he bought 5 more milks, 11 glasses, and 1 pack of sweets, he would pay a total of €154. How much €
- Heads and legs
There are chickens and rabbits in the yard. Together, they have 108 legs and 33 heads. How many chickens are there? How many rabbits are there?