Twenty-fifths 4219
Mom bought 1 eighth of a kg of butter, 1 half of a kg of bread, 6 twenty-fifths of a kg of ham, and 3 tenths of a kg of cheese in the store. Express the weight of all ingredients in grams. Was the purchase heavier or lighter than 1 kg, and by how much?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Need help calculating sum, simplifying, or multiplying fractions? Try our fraction calculator.
Do you want to convert mass units?
Do you want to convert mass units?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
arithmeticnumbersUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Kilograms of fruit
Mom paid SKK 132.50 for the purchase. She bought bread, 5 kg apples, and three liters of milk. We know that bread costs twice as much as milk, and a kilogram of apples costs 6.50 SKK less than milk. How many SKKs did milk and bread and a kilogram of apple
- Tomatoes 12781
In the store, Janko bought 300g of ham, 5 rolls, 1.5kg of tomatoes, and 2l of milk. Unit prices are listed in the table - ham 6.50e/kg rolls 0.06e/pc tomatoes 3.4e/kg milk 0.95e/l. How much did Jeniček pay for the purchase?
- Purchase - store
Mom bought in the store 3 kg of sugar for Sk 19.50, two milk for Sk 13.10, bread for Sk 17.60, 20 eggs for Sk 2.55, salami for Sk 138.75, and oranges for Sk 42.80. She had 728.35 SK in her wallet before the purchase. How many crowns did she have left afte
- Salad
We need two-tenths kg of a carrot, one-tenth of peas, and three-tenths tomatoes to make a salad. Express the fraction of the weight of the vegetables to be salad. Convert the result to grams.
- Mineralka 3168
Petr bought 0.35 kg of ham, six rolls, and mineral water for a snack. How much did he pay for the purchase? (Mineralka costs 14.60 CZK, a roll 3.40 CZK, and a kilogram of ham 129 CZK). They rounded up the purchase to whole crowns.
- Breads
Several pieces of bread were in the store. Half of them, plus half of the bread, bought a cookbook. Half of the remaining bread, plus half of the bread, was bought by Mr. Novák. Ms. Small bought the last bread. How many breads were in the store at the beg
- Leyan
Leyan bought 2 3/4 pounds of apples for $1.32 per pound, 1 1/2 pounds of peaches for $1.20 per pound, and some tomatoes, all from a grocery store. The total cost of his purchase was $9.63. How much money did Leyan spend on tomatoes?