The volume of problems

Number of problems found: 1041

  • A diesel car
    fuel A diesel car costs $2599 more than an unleaded petrol car and travels an average of 25,000km per year. Diesel petrol has a consumption rate of 7.4L per 100km and costs $1.39 per litre. Unleaded petrol has a consumption rate of 8.5L per 100km and costs $1.
  • Millilitres
    fuel A 30 millilitre bottle of special fluid costs $50. How much does one millilitre of this fluid cost?
  • A burger
    cup_flour The water starts with 41 1/4 cups of water how much water is left after ten 3 5/8 Scoops of water are removed?
  • Cost structure
    factory_butter You are currently trying to decide between two cost structures for your business: one that has a greater proportion of short-term fixed costs and another that is more heavily weighted to variable costs. Estimated revenue and cost data for each alternative
  • The cost 3
    fuel The cost of 2 ¾ litres of petrol is Rs 250 ½. What is the cost of 1 litre of petrol?
  • The cola
    flasa Leif, Leslie, Lorenzo, and Noah have 2 quarts of cola.  They want to share it equally.  How many quarts of cola will each of them get?
  • I have
    water2 I have 1/5 of an ounce of water left. I separate the water equally into two cups. How many ounces of water are in each cup?
  • Cornbreads
    tea If 4 and a half teaspoons of baking powder are need to make 10 servings of cornbread, how many teaspoons are needed to make 25 servings?
  • Paula
    painter Paula is painting six doors that are all the same size. She used 2 liters of paint to cover 1 3/5 doors. How many liters of paint are needed for 1 door?
  • Swimming pool 5
    pool A rectangular inflatable swimming pool is 3 yards long, 2 5/8 yards wide, and  1 3/5 yard tall. What is the volume of the pool? Round to the nearest tenth.
  • Petrol as fuel
    fuel A car can travel 480 miles on a full tank of petrol. The tank holds 60 litres. The fuel gauge shows there are 15 litres left in the tank. How many more miles can the car travel before it runs out of petrol?
  • Oil change
    oil_tank A container holds 1/4 gallon of oil. Jack is changing the oil in his vehicles and needs 11 containers. How many gallons of oil does Jack need?
  • Mac painter
    painter Mac is mixing red and white paint to make pink for his candy painting. He uses 1/4 ounce of red paint and 2/3 ounce of white paint. How many ounces of paint did he use?
  • Tank B
    tanks Tank B has the same volume as Tank A. The volume of one section of Tank B is 4545 cubic feet. What is the volume, in cubic feet, of the other section of Tank B? Total volume of both tanks A+B is 15000 ft3. Enter your answer in the box.
  • An aquarium
    akvarko An aquarium tank that measures 2.4 m high, 6 m long, and 1.5 m wide and is completely filled with water. The density of water is 1,000 kg/m3. What is the mass of the water in the tank?
  • Height of a cube
    cube_shield What is the volume of a cube if the height is 5cm.
  • Gavin
    juice Gavin had 3 gallons of orange juice ready to serve at the breakfast party. His family drank 2 ⅛ gallons. How much is left? Show your work with a numberline, area model or grid.
  • Gift box
    cuboid_3colors A gift box has dimensions of: 8 1/2 inches, 5 1/2 inches, and 2 1/2 inches, respectively. How many cubes with side lengths of 1/2 inches would be needed to fill the gift box?
  • Red Riding Hood
    cup_flour Red Riding Hood is making her special banana pudding recipe. She is looking for her cup measure, but can only find her quarter cup measure. How many quarter cups does she need for 2 cups of sour cream?
  • Bucket 4
    kanister The bucket has 5/8 gallons of water. The bucket tips over, and 7/12 gallon of water pours out. How much water is left in the bucket, in gallons, written as a fraction?

Do you have an exciting math question or word problem that you can't solve? Ask a question or post a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.

Please do not submit problems from current active competitions such as Mathematical Olympiad, correspondence seminars etc...



Tip: Our volume units converter will help you with the conversion of volume units. See also more information on Wikipedia.