Grapes

A grocery store sells grapes for $1.99 per pound. You buy 2.34 pounds of grapes. How much do you pay?

Correct answer:

x =  4.6566 USD

Step-by-step explanation:

x=1.99 2.34=4.6566 USD



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!







You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

arithmeticUnits of physical quantitiesGrade of the word problem

Related math problems and questions: