Sack of rice
A 50-kilogram sack of rice has a price of ₱1 750. How much do you pay if you only buy 35 kilograms of it?
Correct answer:

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Apples 29
In a fruit market, apples are currently £4 per kilogram. If you buy ten kilograms of apples, you will receive three-tenths of the total price. How much will you pay for ten kilograms of apples at the market?
- Alica
Alica went to the market and bought two sacks of 50 kilograms of rice, which cost P2,200.50 per sack. She wants to sell it in her grocery store at P48.50 per kilo. How much is her profit?
- Wrapping 36303
How much will we pay for wrapping 5 boxes in the shape of a cube with a side length of 80 cm if we count on a margin of 35% for folds? The price for 1 square meter of paper is €2.55. You can only buy whole square meters.
- You want
You want to buy additional land in the shape of a rectangle with a width of 2,500 cm and a length of 0.065 km. How much peso do you need to pay if the price is Php 150,000/hectare?
- Grapes
A grocery store sells grapes for $1.99 per pound. You buy 2.34 pounds of grapes. How much do you pay?
- Mushroom risotto
630g of rice is needed to prepare mushroom risotto for four people. How many boxes of 500g rice do you have to buy to prepare risotto for 17 people?
- The kitchen
The kitchen has the shape of a square with a side of 5 m. We place linoleum on the floor, the price of which is 450 CZK per 1 m². The glue costs 750 CZK. How much do we pay in total?
- Magelang
Victims of the cold lava flood disaster in Magelang received donations of 315 sacks of rice. Each sack weighs 50 kg. The charity distributed the rice equally to 350 families. Each family gets a share of rice as much as …. kg.
- In EUROPE
In EUROPE, you can buy a train ticket for €24 a day and have unlimited travel with it 1. If the ticket is used only once, how much does the trip cost? 2. If the ticket is used five times, how much does each trip costs?
- Transport 39383
The online store offers free shipping when you buy five or more products. The price of transport is 100 crowns. When you buy five products without shipping, we pay the same amount as when you buy three products with shipping included. How much does 1 piec
- 1000 bill
A hat costs Php 75.25 and a discounted T-shirt costs Php 750.55. How much change will you receive if you pay for both items with a Php 1 000 bill?
- Apples
One kilogram of apples costs 25 CZK. Calculate how much you will pay for 700 g.
- Following 7774
The store sells 3 types of cakes: poppy, cottage cheese, and jam. They all cost the same. As of yesterday, the following offer applies: If you buy any 8 of these cakes, you will pay for only 5. How much percent less will I pay now for 8 of these cakes?
- Mimi's
Mimi's store donated 150 2/3 kg of rice to the flood victims. Kelly's store also donated 142 1/4 kg of rice. How many kilograms of rice were donated to the flood victims altogether?
- Discount 7210
A trip for one person costs CZK 14,800. How much will a family of three pay for it if the child has a quarter price discount?
- You have 5
You have $9.33. You buy 7 items that cost $0.87 each. How much money do you have left?
- Oranges 5927
When you buy 3 kg of apples and 2 kg of oranges, we will pay € 12. When you buy 2 kg of apples and 4 kg of oranges, we pay € 16. How much does 1 kg of apples cost?