Unit price 3
A grocery store sells a bag of 6 oranges for $5.64. How much would it cost for 8 oranges?
Correct answer:

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
basic operations and conceptsUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Grapes
A grocery store sells grapes for $1.99 per pound. You buy 2.34 pounds of grapes. How much do you pay?
- Leyan
Leyan bought 2 3/4 pounds of apples for $1.32 per pound, 1 1/2 pounds of peaches for $1.20 per pound, and some tomatoes, all from a grocery store. The total cost of his purchase was $9.63. How much money did Leyan spend on tomatoes?
- Alica
Alica went to the market and bought two sacks of 50 kilograms of rice, which cost P2,200.50 per sack. She wants to sell it in her grocery store at P48.50 per kilo. How much is her profit?
- Manufacturers 65864
The grocery store has chickpeas in brine from two manufacturers, A and B. On a can from one manufacturer, it says: Solids weigh 240g, weighing 400g. The other manufacturer states: weight solid 245g, weight 410g. Which manufacturer sells canned food with a
- The fish
The fish vendor sells 1/7 kilos of bangus (milkfish) for 66.2 euro. If you will buy 9 2/8 kilos of bangus, how much will it cost?
- James 4
James, Priya, and Siobhan work in a grocery store. James makes 8.00 per hour. Priya makes 40% more than James, and Siobhan makes 5% less than Priya. How much does Siobhan make per hour?
- Ava bought
Ava bought snacks for her team's practice. She bought a bag of oranges for $2.71 and a 4-pack of juice bottles. The total cost before tax was $6.75. Write and solve an equation that can be used to determine juice cost, how much each bottle of juice cost