The fish

The fish vendor sells 1/7 kilos of bangus for 66.2 euro. If you will buy 9 2/8 kilos of bangus, how much will cost?

Correct answer:

x =  4286.45 eur

Step-by-step explanation:

m1=170.1429 kg m2=928=9+28=9 8+28=748=374=9.25 kg  x=66.2 m2m1=66.2 9.250.1429=8572920 eur=4286920 eur=4286.45 eur



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar




Tips to related online calculators
Need help to calculate sum, simplify or multiply fractions? Try our fraction calculator.
Do you want to convert mass units?

Related math problems and questions:

  • To improper fraction
    fractal Change mixed number to improper fraction a) 1 2/15 b) -2 15/17
  • The fence 2
    plot A certain type of fencing sells for $9 a yard. How much will 10 2/3 yards of fencing cost?
  • Fruits
    banan For the price of one pineapple, I will buy two oranges. For the price of three oranges, I will buy four apples. I will buy 6 bananas for the price of three apples. What is the price of one banana if I pay 1 euro for one pineapple?
  • Divide 11
    plusminus Divide the product of 4 and 5/8 by 1 1/2. Write your answer as a mixed number.
  • Equivalent fractions 2
    plusminus Write the equivalent multiplication expression. 2 1/6÷3/4
  • The length 6
    meter The length of 12 pipes is 10 1/2 meters. (1) find the length of one pipe (2) also find the length of 7 pipes
  • Kilos of meat
    maso Marry bought 6 1/3 kg of meat. She used 2 1/4 kg for Anita 2 1/8 kg for Maros and the rest for Adam. How many kilograms of meat did she used for Adam?
  • Clock mathematics
    clocks If it is now 7:38 pm, what time will it be in 30,033,996,480 minutes from now?
  • A supermarket
    vahy2 A supermarket has 3 7/8 pounds of tangerines. Kelsey buys 1/2 of all the tangerines in the supermarket. How many pounds of tangerines did Kelsey buy?
  • The bird
    zrno The bird feeder holds 1 and 1/2 cups of birdseed. Reagan is using a scoop that holds 1/8 of a cup. How many scoops will she need to fill the bird feeder?
  • The cost 2
    apples The cost of 5 apples is $3.45  and 5 oranges is $1.23. If Rachel buys one apple and one orange, then how much must she pay?
  • Penny coins
    mince One 2p coin is 1/8 inch thick. A pile of 2p is 1 1/2 inch high. How many coin are there in the pile
  • Fractions and mixed numerals
    mixed_fractions (a) Convert the following mixed numbers to improper fractions. i. 3 5/8 ii. 7 7/6 (b) Convert the following improper fraction to mixed number. i. 13/4 ii. 78/5 (c) Simplify these fractions to their lowest terms. i. 36/42 ii. 27/45 2. evaluate following ex
  • Zarka
    textiles Zarka purchased 3 1/2 meters of cloth for 100 3/8 euros. How much does 1 meter of cloth cost?
  • How many 14
    vaha How many 1/2 cup serving are in a package of cheese that contains 5 1/4 cups altogether?
  • A serving
    bagSoil A serving of rice is 1/2 of a cup. How many servings are there in a 3 1/2-cup bag of rice?
  • Gift box
    cuboid_3colors A gift box has dimensions of: 8 1/2 inches, 5 1/2 inches, and 2 1/2 inches, respectively. How many cubes with side lengths of 1/2 inches would be needed to fill the gift box?