In EUROPE
In EUROPE, you can buy a train ticket for €24 a day and have unlimited travel with it
1. If the ticket is used only once, how much does the trip cost?
2. If the ticket is used five times, how much does each trip costs?
1. If the ticket is used only once, how much does the trip cost?
2. If the ticket is used five times, how much does each trip costs?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you want to convert time units like minutes to seconds?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Transport 7668
The coupon allows you to travel by public transport with a 20% discount cost of 300 CZK. If the ticket costs CZK 20, how often do we have to go after buying coupons so we don't lose out on buying coupons?
- A counter
A counter ticket costs $18.79. If you're going to buy seven tickets plus a parking pass that costs $10, what would the total cost be?
- You buy
You buy two soft drinks and 24 toffees at the tuck shop. One soft drink costs six times as much as one toffee. The total cost of your purchase is R54. Determine the cost of one toffee.
- School trip
6.B class went on a trip. Train ticket cost 3 euros, cable car ticket 6 euro. How many euros must pay the classroom teacher for 23 students?
- Children's 4261
An adult costs a ticket 6e; the teacher paid for herself and ten children, only the children's ticket cost half price. How much did she pay for herself and the children?
- Exchange € 100
Find out how many ways you can exchange € 100 if you have an unlimited number of 50, 20, 10, and 5 euro banknotes. Use a method other than listing all options systematically.
- Pizza sharing
If five boys are going to share the cost of a pizza that costs Php 499.00, how much will each boy have to pay?
- Additional 2941
If the amount for the last text messages in one month with the mobile operator MOBY exceeds 14 euros (it costs 50 cents), each additional text message costs 13 cents. a) From what time does the price of a text message become 13 cents? b) How much does it
- You have 5
You have $9.33. You buy 7 items that cost $0.87 each. How much money do you have left?
- A group 3
A group of 20 students went to see a circus. If one ticket costs ₹ 35 3/5, how much did they have to spend in all?
- Register 7782
On a skiing trip, Eva bought two colas for 1 euro and 50 cents each, two muesli bars for 50 cents, and bananas for 2 euros and 50 cents. How much did it cost to buy it in total? How much of the 10 euro bill did they give her back at the cash register?
- The test
The test contains four questions, with five different answers to each of them, of which only one is correct, and the others are incorrect. What is the probability that a student who does not know the answer to any question will guess the right answers to
- One hundred stamps
A hundred letter stamps cost a hundred crowns. Its costs are four levels - twenty tenths, one crown, two-crown and five-crown. How many are each type of stamp? How many does the problem have solutions?
- Dimensions 5278
How much does it cost to lay a floor in three classes if each class has dimensions of 8m by 6m and a square meter of 1m costs 15eur?
- Available 5472
Alena and Marta want to go on vacation together. Alena lacks CZK 300 to buy the selected ticket, and Marta has 4 times that amount left over. We know that Marta has 50% more CZK available than Alena. How much does a ticket cost?
- A food
A food delivery uses the following amounts of diesel over a month: 35.5 liters in week 1, 42.9 liters in week 2, 86.9 liters in week 3, and 66.2 liters in week 4 . (a) How many liters have been used? (b) If diesel costs £1.35 per liter, how much would fue
- Efficiency of rail
With subsidies, is business easy? Calculate how much must cost a rail ticket (x) in today's ticket price € 11 and if the government did not subsidize the trains if it is known that it would cost three times today's ticket without subsidies. Calculate the