Pizza sharing
If five boys are going to share the cost of a pizza that costs Php 499.00, how much will each boy have to pay?
Correct answer:

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Cindy
Cindy bought four slices of pizza for Php 95.60. The whole pizza has six slices. How much does each slice cost?
- The water 3
The water bill costs Php 875.50 while the phone bill costs Php 1,599.15. How much will be needed to pay the bills?
- 1000 bill
A hat costs Php 75.25 and a discounted T-shirt costs Php 750.55. How much change will you receive if you pay for both items with a Php 1 000 bill?
- Peter 14
Peter bought ¼ kg, and Paolo bought 1 ½ kg of bananas. How much did they pay if each kilo costs Php 24.00?
- Arnel
Arnel bought six pencils for 25 pesos each, four markers for 30 pesos each, and a book that cost 243.95 pesos. How much will he pay in total?
- Pizza 5
You have 2/4 of a pizza, and you want to share it equally between 2 people. How much pizza does each person get?
- Sharing expenses
Twenty-one boys and 24 girls will equally share the expenses for a bus trip amounting to 1462.50 pesos. How much will each pay?
- The ball
Three friends go to buy a ball, and it costs 300 CZK. Everyone gives 100 CZK. Later, the seller finds out that the ball costs 250 CZK. He will send 50 CZK after the apprentice. The apprentice buys a snack for CZK 20. The shop will return 30 CZK to the boy
- Julian 2
Julian and two of his friends will share 1/4 of a pizza. How much will each person get?
- A pizza 2
A pizza is cut into slices that are each 1/6 of the whole. John is going to eat 1/2 of the whole pizza. How many slices will John eat?
- Apple 30
Apple costs 0.98 per pound. How much will it cost to purchase 5.5 pounds of apples?
- Suppose 11
Suppose a liter of gas costs Php 65.75. How much will 18 liters of gas cost?
- Gasoline price 2
During the COVID-19 pandemic, Marilou's Gas Station gives a new gasoline price scheme to help our drivers. On their purchase, the first 4 liters cost Php 120.00, while the succeeding 1 1/2 liters would cost Php 10.00 more than the cost of a liter. If John
- Weekly salary
If your weekly salary is ₱1,015.00, how much do you have left each week after you pay for the following? * Rent - ₱443.50 * Cable TV -₱23. 99 * Electricity - ₱45.62 * Groceries - ₱124.87
- Tractors
Uncle is going to buy a tractor Zetor super 50. The first costs 81000 Eur, the second costs 98000 Eur. How much pay uncle for both tractors?
- The space museum
The science club is going to the space museum. The club consists of 27 students. If admission costs $6.50 for children ages 4–11 and $8.50 for children ages 12–17, how much will it cost for the entire science club's admission to the museum? Science Club S
- Three 210
Three friends share 4/5 of a pizza. What fraction of pizza does each person get?