Cindy

Cindy bought four slices of pizza for Php 95.60. Whole pizza has 6 slices. How much does each slice cost?

Correct answer:

s =  23.9 PHP

Step-by-step explanation:

s=95.60/4=23.9 PHP



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar




You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • A pizza 2
    pizza A pizza is cut into slices that are each 1/6 of the whole. John is going to eat 1/2 of the whole pizza. How many slices will John eat?
  • Slices of pizza
    pizza Maria ate 1/4 of a pizza. If there were 20 slices of pizza, how many slices did Maria eat?
  • Pizza 5
    pizza You have 2/4 of a pizza, and you want to share it equally between 2 people. How much pizza does each person get?
  • Grayson
    flasa Grayson bought snacks for his team's practice. He bought a bag of oranges for $3.11 and a 24-pack of juice bottles. The total cost before tax was $50.15. How much was each bottle of juice?
  • ZOO 2
    zoo Valerie bought tickets to the zoo for the family. She bought 3 adult tickets for $9.50 each and 2 children's tickets for $4.50 each. How much did the tickets cost Valerie in all?
  • Two cakes
    cake Two cakes were each cut into 8 slices. Maria ate 1/8 of the chocolate cake and 1 slice of carrot cake. Julia ate 1/2 of the carrot cake. Mark ate 1 slice of each. Thomas ate 3 slices of chocolate cake. How many slices were left?
  • Barbara 2
    pizza Barbara get 6 pizzas to divide equally among 4 people. How much of a pizza can each person have?
  • Four people
    cake Four people want waffles for breakfast. There are 6 waffles left. How can 6 waffles be shared equally among 4 people? How much does each person get? Draw a picture and write a division expression to model the problem.
  • Unit cost
    paper Last Friday, the Math Society sold newspapers to raise money. Each pack weighed 65.5 kg and sold for 281.65 pesos. How much was the cost per kilogram?
  • Cents no more
    cent Janko bought pencils for 35 cents each. Neither he nor the salesperson had small coins, just a whole € 1 coin. At least how many pencils had to buy to pay for the whole euros?
  • Jerry
    pizza Jerry has 3/4 of a pizza. He needs to share it with 6 friends. What fraction of the pizza will each friend get? Only write the fraction
  • Dera bought
    oku_pokladna Dera bought a set of 2 files and 5 notebooks for a special offer of $12.95. if the usual price of a file is $4.35 and the notebooks were $1.30, how much less money did Dera pay for the notebook and file?
  • Birthday party
    influenza For her youngest son's birthday party, the mother bought 6 3/4 kg of hotdog and 5 1/3 dozens bread rolls. Hotdogs cost 160 per kilogram, and a dozen bread rolls cost 25. How much did she spend in all?
  • Millilitres
    fuel A 30 millilitre bottle of special fluid costs $50. How much does one millilitre of this fluid cost?
  • Tennis balls
    tenis Can of tennis balls contains 3 balls per can and cost $7 how much will it cost for 36 tennis balls?
  • Sweets
    cukrikyyyyyyyyyyyyyyyyy Mom bought box of sweets for their children.Whole package of 137 sweets divided among 5 their children so that each child receives the most and for she remains the least sweets. How many sweets left for mom.
  • Two pizzas
    pizza Jacobs mom bought two whole pizzas. He ate 2/10 of the pizza and his dad ate 1 1/5. How much is left.