Whipped 82128
700 ml of whipped cream costs €4.99. We bought 6 of them for €29.94. How much does 1 liter of whipped cream cost?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Need help calculating sum, simplifying, or multiplying fractions? Try our fraction calculator.
Do you know the volume and unit volume, and want to convert volume units?
Do you know the volume and unit volume, and want to convert volume units?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
arithmeticnumbersUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Kilograms of sugar
When weighing twenty-kilogram bags of sugar, we found the following values in kg: 1.00; 1.01; 1.05; 0.99; 1.00; 0.98; 0.99; 1.04; 1.06; 0.93; 1.00; 1.03; 0.97; 1.00; 0.99; 1.05; 1.01; 0.94; 1.00 Compile the honesty table to find the mean, mode, and median
- Salami
We have six kinds of salami, six of which have ten pieces, and one of which has four pieces. How many ways can we distinctly choose five pieces of salami?
- Principle - 3CC
According to a certain principle, we divided three-digit natural numbers into two groups: The 1st group includes, for example, the numbers: 158, 237, 689, 982, 731, 422, . .. The 2nd group includes, for example, the numbers: 244, 385, 596, 897, … Discover
- Cindy
Cindy bought four slices of pizza for Php 95.60. The whole pizza has six slices. How much does each slice cost?
- The sum 10
The sum of the three decimals is 938.629. Two of them are 456.54 and 392.69. Find the third one.
- Statistics
The sum of all deviations from the arithmetic mean of the numerical sequence 4, 6, 51, 77, 90, 93, 95, 109, 113, 117 is:
- Grandmother
The children's grandmother bought two identical toy cars and a doll. Total paid 492 Kč. The doll was 150 Kč. How much money cost one toy car?