Arnel
Arnel bought six pencils for 25 pesos each, four markers for 30 pesos each, and a book that cost 243.95 pesos. How much will he pay in total?
Correct answer:

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- James 7
James bought a pair of shoes worth 650.00 pesos. Eyeglasses that cost p 86.75 and some school supplies worth p 538.95. How much did he spend in all?
- Accurately 78764
The treasurer is to pay the following amounts: €369 30c, €1426 25c, €694 17c, €1242 38c, €858 41c and €219 38c. How many hundred euros. .. will he order at the bank so that he can pay each amount accurately and if possible in the largest bills and coins?
- Carla 3
Carla bought 3/4 kilogram of fish in the market for 120 pesos. If each piece of fish weighs 1/4 kilogram, how much does each cost?
- Two markers
Two markers and one eraser cost 35 pesos, and three markers and four erasers cost 65 pesos. Find the cost of a marker and an eraser.
- Pencils 5
Mary can get pencils at an office supply store for 23.15 each. How many can she buy for 1 904.40 pesos?
- Pizza sharing
If five boys are going to share the cost of a pizza that costs Php 499.00, how much will each boy have to pay?
- N percentille problem
Here is a data set (n=117) that has been sorted. 10.4 12.2 14.3 15.3 17.1 17.8 18 18.6 19.1 19.9 19.9 20.3 20.6 20.7 20.7 21.2 21.3 22 22.1 22.3 22.8 23 23 23.1 23.5 24.1 24.1 24.4 24.5 24.8 24.9 25.4 25.4 25.5 25.7 25.9 26 26.1 26.2 26.7 26.8 27.5 27.6 2
- Ramit
Ramit bought 10 pens,8 pencils and 4 books, pens were Rs.5 1/2 each, pencils were Rs.2 1/2 each and books were Rs. 11 1/2 each, how much do they cost together?
- One-piece 6233
If we take six pieces, we will pay only for four. One-piece cost 7, and my mother bought 31 pieces. How much did she pay for the purchase?
- I bought
I bought two bottles of alcohol and two sanitizers for 126 pesos. How much is a bottle of alcohol if the cost of alcohol is five times the cost of sanitizer?
- Mac worked
Mac worked for 8 hours and earned 897.6 pesos. How much will he earn if he works for 6.5 hours a day for a week?
- Sharing expenses
Twenty-one boys and 24 girls will equally share the expenses for a bus trip amounting to 1462.50 pesos. How much will each pay?
- Cindy
Cindy bought four slices of pizza for Php 95.60. The whole pizza has six slices. How much does each slice cost?
- Whipped 82128
700 ml of whipped cream costs €4.99. We bought 6 of them for €29.94. How much does 1 liter of whipped cream cost?
- Fruits
(I) bought three apples, two oranges, four pears, and five bananas, which in total cost £3.73. (i) I bought twenty-one apples, no oranges, eight pears, and fifteen bananas, which in total cost £7.57. (i) I bought one apple, eighteen oranges, fourteen pear
- Our teacher
Our teacher bought eight books at shillings M each. If the total cost was less than 100, how much did he get if he paid with 100 shillings notes?
- Salami
We have six kinds of salami that have ten pieces and one kind of salami that has four pieces. How many ways can we distinctly choose five pieces of salami?