Two markers
Two markers and one eraser cost 35 pesos, and three markers and four erasers cost 65 pesos. Find the cost of a marker and an eraser.
Correct answer:
Tips for related online calculators
Do you have a system of equations and are looking for calculator system of linear equations?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Saleswoman 4167
Jiřina had 50 CZK. She bought eight identical markers, and the saleswoman returned her two crowns. How many CZK crowns did one marker cost? - Arnel
Arnel bought six pencils for 25 pesos each, four markers for 30 pesos each, and a book that cost 243.95 pesos. How much will he pay in total? - A 12-mile
A 12-mile biking trail has a trail marker every 1/6 of a mile. How many markers are on the trail? - An eraser
The cost of an eraser is $ 0.80 and the cost of a pencil is $ 2. What is the ratio of their costs in simplest form?
- Z-score
The mean adult male pulse rate is 67.3 beats per minute, with a standard deviation of 10.3. Find the z-score for an adult male's pulse rate of 75. (Round the z-score to two decimal places. ) - Carla 3
Carla bought 3/4 kilogram of fish in the market for 120 pesos. If each piece of fish weighs 1/4 kilogram, how much does each cost? - Unit cost
Last Friday, the Math Society sold newspapers to raise money. Each pack weighed 65.5 kg and sold for 281.65 pesos. How much was the cost per kilogram?