Carla 3
Carla bought 3/4 kilogram of fish in the market for 120 pesos. If each piece of fish weighs 1/4 kilogram, how much does each cost?
Correct answer:
![](/img/14/fish.jpg)
Tips for related online calculators
Need help calculating sum, simplifying, or multiplying fractions? Try our fraction calculator.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Arnel
Arnel bought six pencils for 25 pesos each, four markers for 30 pesos each, and a book that cost 243.95 pesos. How much will he pay in total?
- I bought
I bought two bottles of alcohol and two sanitizers for 126 pesos. How much is a bottle of alcohol if the cost of alcohol is five times the cost of sanitizer?
- Ulysses
Ulysses bought 6 1/2 kg of beef, 3 3/4 kg of pork, and 5 1/2 kg of chicken. If 1 kg of beef costs 400 pesos, 1 kg of pork costs 300 pesos, and 1 kg of chicken costs 170 pesos. How much change is left if he gives 5,000 pesos for his purchase?
- Together 7309
Marta bought 10 kg of rice and 25 kg of flour for 40 euros. A kilogram of flour and a kilogram of rice together cost 1.80 euros. How much does 1 kg of each type of goods cost?
- Strawberries - shop
Mom and grandma went shopping at the market. Mom bought 2 kg of strawberries and 3 liters of blueberries and paid 250 CZK. Grandma bought 1 kg more strawberries and 0.5 l fewer blueberries than mom and paid 45 CZK more than her. How much did 1 kg of straw
- Unit cost
Last Friday, the Math Society sold newspapers to raise money. Each pack weighed 65.5 kg and sold for 281.65 pesos. How much was the cost per kilogram?
- Krishna
Krishna bought 5 1/2 meters of ribbon from the market. She cut off a 2 3/4 m piece of ribbon from it and gave it to Sushma. What length of ribbon is left with her?