Together 7309
Marta bought 10 kg of rice and 25 kg of flour for 40 euros. A kilogram of flour and a kilogram of rice together cost 1.80 euros. How much does 1 kg of each type of goods cost?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
algebraUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Additional 4503
In the food warehouse, they loaded 10 packages of flour of 15 kg each, 20 kg of rice, and 100 cans of 350 grams each onto a van. Calculate the weight of the cargo. How many kilograms of additional goods can they still load if the car carries 1 ton?
- Flour
2 kg of flour costs 100 CZK. How much does it cost for half a kilogram?
- A bag 3
A bag of rice weighs 5.4 kg, and a bag of flour weighs 3678 g. By how much is one bag heavier than the other?
- Weighing 45231
How many crowns does 1 kg of rice cost if a bag weighing 0.5 kg costs 13 CZK?
- Information: 67064
The package of beef bought in the store had this information: 0.520 kg and a price of 64 CZK. How many crowns does 1 kg of this type of meat cost?
- Kilo candy
One kilogram of chocolate candy costs 10 euros. Kate bought 250 grams and had the eight-pack of candy. How much does one bonbon cost?
- Michaella presents
Katy went to buy presents for her 3 friends. She paid 1/4 of her savings for the gift for Kristy. She bought a present for Michaella with half of the remaining money. She paid €8 for a gift for Marta. How much did all the gifts for Katy's friends cost tog