Kilo candy

One kilogram of chocolate candy cost 10 euros. Kate buys 250 grams and had the 8 pack of candy. How much does cost one bonbon?

Correct answer:

b =  0.3125 Eur

Step-by-step explanation:

c=10/1000=1100=0.01 Eur/gram b=c 250/8=0.01 250/8=516 Eur=0.3125 Eur



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar







Tips to related online calculators
Need help to calculate sum, simplify or multiply fractions? Try our fraction calculator.
Check out our ratio calculator.

Related math problems and questions:

  • Medicament
    tablets The same type of medicament produces a number of manufacturers in a variety of packages with different content of active substance. Pack 1: includes 60 pills of 600 mg of active substance per pack cost 9 Eur. Pack 2: includes 150 pills of 500 mg of active
  • Washing powder
    vahy2 A 10-kilogram pack of washing powder is M euros more expensive than a 5-kilogram pack of the same powder. A 5-kilogram package costs P euros. Five kilos of packaging is not worth it, because it is more expensive than half the price of 10 kilos. How much i
  • Gasoline
    fuel For nearly full tank of 40 liters of gasoline chauffeur paid 54 euros. How many euros it will cost to go 250 km long if the car has an average fuel consumption 7 liters per 100 kilometers?
  • Ratios
    gule Reduce the numbers: 50 in a 1:2 ratio 111 at a ratio of 2:3 70 at 10:50 560 at a ratio of 3:8
  • Apples
    apples Mr. Vesely give to the market his own 48 kg of apples, 40 kg from Mr. Kovar and 72 kg of Mr. Novak. Grossed a total of 1,920 CZK. How must divide income money for apples?
  • There 14
    skola There are 250 people in a museum. 2/5 of the 250 people are girls 3/10 of the 250 people are boys The rest of the 250 people are adults Work out the number of adults in the museum.
  • Sugar production
    cukrrka From 1 ton of beet, 150 kg of sugar is produced. To clean 1 ton of sugar, 450 kg of lime is consumed. Calculate how many kgs of lime is consumed when processing 1 ton of sugar beet?
  • Plums
    plums By drying 3 kg of fresh plums, we obtained 750 g of dried plums. How many kg of fresh plums need to be dried if we want to get 1.5 kg of dried plums?
  • Milk2cheese
    cheese From 40 liters of milk is produced 8 kg of cheese how many liters of milk are needed to produce 2 kg of cheese?
  • Baker
    pekar The baker makes from 10 kg of flour 12 kg dough. How much flour he need to make a 100 kg dough?
  • Big school kitchen
    skola If 250 learners can be fed by 75kg. How many kg can 600 learners can be fed?
  • Candy
    bonbons The price for 1kg of more expensive candy is 125 CZK. The price for 1kg of cheaper candy is 100 CZK. We make two different blends of candy. And now. The second blend contains 2kg of more expensive candy and several kg of cheaper candy. The price per 1 kg
  • Unit cost
    paper Last Friday, the Math Society sold newspapers to raise money. Each pack weighed 65.5 kg and sold for 281.65 pesos. How much was the cost per kilogram?
  • Candies
    zele-bonbony The price for 1 kg of more expensive candies is 125 CZK. The price for 1 kg of cheaper candy is 100 CZK. We mix two different mixtures of candy. A) The first mixture contains 2 kg more expensive and 0.5 kg cheaper candy. Calculate the price for 1 kg of th
  • Stew
    gulas To prepare stew for 10 loggers we need: 2.5 kg of potatoes, 0.8 kg of meat, 18 dag of flour, 30 dag onion and 1 bread. What is the required amount of raw materials for 50 participants camps where loggers eats 1.5 times more than a participant of the camp?
  • Homework
    family Mother and Kate together weigh 24.5 kg more than the father. Father weighs 7.6 kg more than mother. Father weight 44.8 kg more than Kate. Determine weights of father mother and Kate.
  • Money borrow
    stur Ms. Kate wants to borrow € 2,000. Company A will borrow ten payments of 240 euros and the first two months do not pay anything. Company B borrows in 12 payments of € 210. Which company has the more favorable interest rate for Ms. Kate?