Flour

2 kg of flour costs 100 CZK. How much does it cost half a kilogram?

Correct result:

x =  25 Kc

Solution:

2 kg100 Kc 1 kg.100/2=50 Kc 1/2 kg.50/2=25 Kc  x=100/4=25 Kc



We would be pleased if you find an error in the word problem, spelling mistakes, or inaccuracies and send it to us. Thank you!






Showing 0 comments:
avatar




You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Next similar math problems:

  • Here is
    calc Here is a data set (n=117) that has been sorted. 10.4 12.2 14.3 15.3 17.1 17.8 18 18.6 19.1 19.9 19.9 20.3 20.6 20.7 20.7 21.2 21.3 22 22.1 22.3 22.8 23 23 23.1 23.5 24.1 24.1 24.4 24.5 24.8 24.9 25.4 25.4 25.5 25.7 25.9 26 26.1 26.2 26.7 26.8 27.5 27.6 2
  • Used cars
    renault Peter plans to buy a used car: the first car Renault Espace 2.0 dCi 16V Dynamique 2006, costs 2000 euros. It is 14 years old and has a combined diesel consumption of 8 liters. / 100 km. Diesel costs 1.1 euros/liter. How much will the car cost him to opera
  • Mr. John
    jabka Mr. John wants to buy winter apples Spartan. There are two ways to buy: 1) buy apples at the marketplace, where 1 kg costs 15 CZK. 2) Bring the car to the agricultural farm, where the apples are sold after 9 CZK per kilogram. However, he must pay CZK 150
  • Birthday party
    influenza_1 For her youngest son's birthday party, mother bought 6 3/4 kg of hotdog and 5 1/3 dozens bread rolls. Hotdogs cost 160 per kilogram and a dozen bread roll costs 25. How much did she spend in all?
  • University bubble
    MBA_titul You'll notice that the college up slowly every other high school. In Slovakia/Czech republic a lot of people studying political science, mass media communication, social work, many sorts of management MBA. Calculate how many times more earns clever 25-yea
  • Clotheslines
    snura Mommy needs 6 clothesline 360 cm long. Clotheslines is sold in the length of eight meters. How many of these clotheslines must buy mom if any does not want to be connected? How much mommy pay for the clotheslines when 1 piece costs 24kč?
  • Endless lego set
    lego_2 The endless lego set contains only 6, 9, 20 kilograms blocks that can no longer be polished or broken. The workers took them to the gym and immediately started building different buildings. And of course, they wrote down how much the building weighed. The
  • Coke and coal
    coal 20.1 tons of coke is produced from 30 tons of black coal. How much coke is made from 1 kilogram of coal?
  • Railways - golden parachutes
    pavel-kravec_kdh As often happens in Slovakia habit, the state's financial institution which takes from poverty and gorilas give. A hardworking punishing taxes. Let's look at a short work of director Railway Company ZSSK - Mgr . P. K. : 18 months 'work' as director reduct
  • Fruit salad
    banan The fruit salad is prepared from oranges and bananas. One kilogram of oranges costs 30 CZK and one kilogram of bananas costs 18 CZK. How many kilograms of bananas need to be added to half a kilogram of oranges to produce a fruit salad worth CZK 21 per 1 k
  • Brick weight
    brick The brick weighs 2 kg and a half bricks. How much does one brick weigh?
  • RBA
    ksu Regional Building Authority has an annual budget of EUR 1806814. In previous calendar year has processed 804 approval procedures. How much does an average of one building approval costs (eg unsuccessful revoke)?
  • One kilogram
    jablka_19 The apple weighs 125 grams and half apple. How many apples weigh 1 kilogram?
  • Turtles 2
    turtles A box turtle hibernates in the sand at 11 5/8. A spotted turtle hibernates at 11 16/25 feet. Which turtle is deeper?
  • Chestnuts
    vaha Three divisions of nature protectors participated in the collection of chestnut trees.1. the division harvested 1250 kg, the 2nd division by a fifth more than the 1st division and the 3rd division by a sixth more than the second division. How many tons of
  • Word problem
    hungary-flag 348 students were on holiday in Hungary. 133 bought pizza, chips 28 pupils, 25 pupils bought soda, butter 26 pupils, 15 pupils fruits, vegetables 29 students. How much pay for all the food, if every meal cost 5.3 euros?
  • Bananas and mango
    banan 5 kg of bananas and three kilograms of mango cost 146 CZK, two kilograms of bananas and 5 kilograms of mango cost 142 CZK. How much is a kilogram of bananas, and how many mangoes?