Cheese 9051
20 dkg of cheese costs 40 CZK. How much does 1 kg of cheese cost?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you want to convert mass units?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Flour
2 kg of flour costs 100 CZK. How much does it cost for half a kilogram?
- Different 8342
Three different types of chocolate candies at the price of 18 CZK, 24 CZK, and 20 CZK per 10 dag (formerly mass unit - dkg). How much will CZK cost for 1 kg of mixture mixed in a ratio of 1:5:4?
- Apples 49291
My aunt bought 4 kg of apples. A kilo of apples costs CZK 15. How much will 4 kg cost?
- Blueberries 5961
One and a half kg of blueberries costs 90 CZK. How many crowns does 2 kg of blueberries cost?
- One deci
Wine 0,375 l costs 2040 CZK. How much does one dl cost?
- Bananas and mango
5 kg of bananas and three kilograms of mango cost 146 CZK, and two kilograms of bananas and 5 kilograms of mango cost 142 CZK. How much is a kilogram of bananas, and how many mangoes?
- Zucchini
One zucchini costs 5 CZK. How much would it cost four?
- Together 7309
Marta bought 10 kg of rice and 25 kg of flour for 40 euros. A kilogram of flour and a kilogram of rice together cost 1.80 euros. How much does 1 kg of each type of goods cost?
- Kilogram 7162
Mom paid CZK 132.50 for the purchase. She bought bread, 5 kg apples, and three liters of milk. We know that bread costs twice as much as milk, and a kilogram of apples costs 6.50 CZK less than milk. How many CZKs did milk and bread and a kilogram of apple
- Kilogram 3024
One kilogram of raisins costs a crown and one kilogram of nuts a crown. They added 5 kg raisins and 3 kg nuts to the mixture. How much does 1 kg of mixture cost?
- T-shirts and hat
Five t-shirts and a hat cost £62.00 Two t-shirts and a hat cost £29.00 How much does a t-shirt cost? How much does a hat cost?
- Office
The office building was built in the shape of a regular hexagon inscribed in a circle with a radius of 12 m. The height of the walls is 7m. How much does CZK cost plastering the walls of the building if per 1 m square costs CZK 400?
- Mineralka 3168
Petr bought 0.35 kg of ham, six rolls, and mineral water for a snack. How much did he pay for the purchase? (Mineralka costs 14.60 CZK, a roll 3.40 CZK, and a kilogram of ham 129 CZK). They rounded up the purchase to whole crowns.
- Chocolate 4302
How much does whole chocolate cost when 2/3 costs 24 cents?
- Tea blend
Tea blends are made from two kinds of tea. In standard tea, the mixture is two teas in the ratio of 1:3, and 40 g costs 42 CZK. In the premium tea mixture, weighing two teas in the ratio of 1:1 and 50 grams costs 60 CZK. How much cost 10 grams of a more e
- Candies 2597
Two bars and one candy cost 24 CZK. Two candies and one bar cost CZK 27. How much does candy cost?
- Wine
A bottle of wine costs 21 euros, and wine is 20 times more expensive than a bottle. How much does a bottle cost?