Strawberries - shop
Mom and grandma went shopping at the market. Mom bought 2 kg of strawberries and 3 liters of blueberries and paid 250 CZK. Grandma bought 1 kg more strawberries and 0.5 l fewer blueberries than mom and paid 45 CZK more than her. How much did 1 kg of strawberries and 1 liter of blueberries cost?
Correct answer:
Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Kilogram 7162
Mom paid CZK 132.50 for the purchase. She bought bread, 5 kg apples, and three liters of milk. We know that bread costs twice as much as milk, and a kilogram of apples costs 6.50 CZK less than milk. How many CZKs did milk and bread and a kilogram of apple - Shopping vegetables
John and his mother were shopping. My mother bought 2 kg of peaches and 5 kg of potatoes and paid CZK 173. The neighbor bought 3 kg of peaches and 4 kg of potatoes and paid CZK 186. How much did 1 kg of peaches and 1 kg of potatoes cost? - Grandchildren
Grandma bought new briefcases for her grandchildren. Pavel got a blue briefcase for 1350 CZK, and Markétka got a red briefcase, which was 270 CZK more expensive than Pavl's. How much did the red briefcase cost? How much CZK did Grandma pay for both briefc - Pinwheels 13751
Mom bought desserts for her birthday party. The pinwheel cost CZK 14, and the Indian women CZK 11. She paid 201 crowns for 15 desserts. How many pinwheels did she buy, and how many Indians?
- Collection 81826
Ema has 3 times more picture cards in her collection than Dana. They have a total of 240 images. They are bought in packs of 10 for CZK 14. How much did Dana's pictures cost? - Jindra 4600
Jindra bought three cakes, and Honza bought four cakes and paid 5 CZK more than Jindra. How many crowns did one cake cost? How much did each of them pay? - Purchase 2912
Mom bought in the store 3 kg of sugar for Sk 19.50, two milk for Sk 13.10, bread for Sk 17.60, 20 eggs for Sk 2.55, salami for Sk 138.75, and oranges for Sk 42.80. She had 728.35 SK in her wallet before the purchase. How many crowns did she have left afte