Ava bought
Ava bought snacks for her team's practice. She bought a bag of oranges for $2.71 and a 4-pack of juice bottles. The total cost before tax was $6.75. Write and solve an equation that can be used to determine juice cost, how much each bottle of juice cost
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Grayson
Grayson bought snacks for his team's practice. He bought a bag of oranges for $3.11 and a 24-pack of juice bottles. The total cost before tax was $50.15. How much was each bottle of juice?
- Purchase 3
Bailey had $5.67. She bought a bottle of water for $3.71. There was no sales tax on her purchase. How much money did she have after her purchases?
- Flat internet program
Under her cell phone plan, Sarah pays a flat cost of $69 per month and $4 per gigabyte. She wants to keep her bill at $83.80 per month. Write and solve an equation that can be used to determine the number of gigabytes of data Sarah can use while staying w
- Ana bought
Ana bought a bag for Php 350.75 and a blouse worth Php 450.90. How much did she give the cashier if her change was 198.35?
- Gemma
Gemma prepared a sandwich for the participant of a seminar. She bought five loaves of bread for 35.50 each, two bottles of mayonnaise at 75 points 50 a bottle, and 1.5 kg of ham at 220 per kilo. How much change did she receive if she gave the sales lady a
- I bought 2
I bought two bottles of alcohol and two sanitizers for Php126. How much is a bottle of alcohol if the cost of alcohol is five times the cost of sanitizer?
- Ava filled
Ava filled 3 cups with different amounts of water. The amounts were 225 ml, 370 ml, and 435 ml of water. Which of the following is the total amount of water, in liters, that Ava used to fill the 3 cups?
- On the 4
On the way to play disc golf with his two boys, Mr. Smith purchases three muffins and two water bottles, totaling $9.75. The following week he only had Asher with him, so he bought two muffins and one bottle of water totaling $6.00. What is the cost of on
- The balance
Kasey had $98.17 in her account. Her receipts from the day are shown. Three receipts are shown. At the Food Truck, she bought a taco meal for eight dollars and five cents, the tax was sixty-four cents, and the total was eight dollars and sixty-nine cents.
- Scrapbook
Jo is making a scrapbook for her best friend's 5th-grade graduation. She used 72 photos with six photos on each page. Jo had to remove two photos on each page to make room for the writing she wanted to include. Write an expression that represents the numb
- Bottles 6527
Five boxes of fish and three bottles of drink cost 276 CZK. Three boxes of fish and two bottles of drink cost 176 CZK. How much CZK do we pay for two boxes of fish and one drink bottle?
- I bought
I bought two bottles of alcohol and two sanitizers for 126 pesos. How much is a bottle of alcohol if the cost of alcohol is five times the cost of sanitizer?
- Shopping trips
Luke bought some fresh produce. He picked up two oranges and three bananas. The cost of Luke's shopping was $18. Georgia also went to the same shop and bought five oranges and seven bananas. The cost of Georgia's shopping was $44. Write and solve a system
- A sports
A sports tournament has "n" teams. Each team has 17 players. Using "n", write an expression for the total number of players.
- Erica 2
Erica bought 3 4/5 meters of rope. She used 1/4 of it for her clothesline. How long was the rope that she used for her clothesline?
- Fruit punch
Kelly made fruit punch to serve at a party for her chess team. She mixed 1 2/5 liters of cranberry juice and 1 3/5 liters of pineapple juice together. Then, she split the fruit punch evenly among nine glasses. How much fruit punch did Kelly pour into ea
- Headbands
Bill is making accessories for the soccer team. He uses 784.14 inches of fabric on headbands for 39 players and 3 coaches. He also uses 377.52 inches of fabric on wristbands for just the players. How much fabric was used on a headband and wristband for ea