Flat internet program
Under her cell phone plan, Sarah pays a flat cost of $69 per month and $4 per gigabyte. She wants to keep her bill at $83.80 per month. Write and solve an equation that can be used to determine the number of gigabytes of data Sarah can use while staying within her budget.
Correct answer:
Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
Do you want to convert time units like minutes to seconds?
Do you want to convert time units like minutes to seconds?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Guadalupe
Guadalupe bought snacks for her team's practice. She bought a bag of chips for $1.93 and a 15-pack of juice bottles for a total cost before tax of $32.83. Write and solve an equation that can be used to determine x, the cost of each bottle of juice. - Ava bought
Ava bought snacks for her team's practice. She bought a bag of oranges for $2.71 and a 4-pack of juice bottles. The total cost before tax was $6.75. Write and solve an equation that can be used to determine juice cost, how much each bottle of juice cost - Phone plan
Victoria's cell phone plan costs $30.00 a month. How much did Victoria pay per minute if she used 12.5 hours in May? - Calculated 81804
Mr. Hovorka pays a monthly flat rate of CZK 100 plus CZK 0.90 for each started minute of the call for his mobile phone. He calculated that each minute of the call last month cost him CZK 2.15. How many minutes was he on the phone?
- Average spending
If Rina's cell phone bills for the past five months have been $91, $69, $74, $56, and $70, what was her average cell phone bill for the past five months? - Sophie 2
Sophie earns $12.80 per hour babysitting. She has to repay a loan to her parents in the amount of $100. After repaying the loan, she wants to have at least enough money to buy herself a pair of sneakers costing $130.40. Write an inequality modeling the nu - The water 3
The water bill costs Php 875.50, while the phone bill costs Php 1,599.15. How much will be needed to pay the bills?