Apple 30

Apple cost 0.98 per pound. How much will it cost to purchase 5.5 pounds of apples?

Correct answer:

x =  5.39

Step-by-step explanation:

c=0.98 /lb m=5.5 lb  x=c m=0.98 5.5=5.39



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!







You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Units of physical quantities:

Grade of the word problem:

Related math problems and questions: