Fruits 2

An apple costs 7p and a melon costs seven times more. How much will 6 apples and 2 melons cost

Correct result:

t =  1.4

Solution:

a=0.07 m=7 a=7 0.07=49100=0.49  t=6 a+2 m=6 0.07+2 0.49=75=1.4



We would be pleased if you find an error in the word problem, spelling mistakes, or inaccuracies and send it to us. Thank you!






Showing 0 comments:
avatar




You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Next similar math problems:

  • Fruits
    banan_1 For the price of one pineapple, I will buy two oranges. For the price of three oranges, I will buy four apples. I will buy 6 bananas for the price of three apples. What is the price of one banana if I pay 1 euro for one pineapple?
  • Fruits
    jablka_15 Amy bought a basket of fruits 1/5 of them were apples,1/4 were oranges, and the rest were 33 bananas. How many fruits did she buy in all?
  • Birthday party
    influenza_1 For her youngest son's birthday party, mother bought 6 3/4 kg of hotdog and 5 1/3 dozens bread rolls. Hotdogs cost 160 per kilogram and a dozen bread roll costs 25. How much did she spend in all?
  • Apples 14
    jablka_16 Maya bought 18 apples. She used 50% of the apples to make apple pies and 1/3 of the apples was mixed with other fruits to make salad. How many apples were left?
  • Two melons
    melon_1 There are 2 melons in the box. Together they weigh 11kg. The weight of green is 3 kg less than three times the weight of yellow. What is the weight of a green melon?
  • Youth track
    tunel Youth track from Hronská Dúbrava to Banská Štiavnica which announced cancellation attracted considerable media attention and public opposition, has cost 6.3 euro per capita and revenue 13 cents per capita. Calculate the size of subsidies to a trip group o
  • Mr. John
    jabka Mr. John wants to buy winter apples Spartan. There are two ways to buy: 1) buy apples at the marketplace, where 1 kg costs 15 CZK. 2) Bring the car to the agricultural farm, where the apples are sold after 9 CZK per kilogram. However, he must pay CZK 150
  • Homework
    old_phone_1 The monthly fee for the phone is 12 USD and for phone unit 0.08 USD. How much family pay phone in the first quarter Q1, if on January 1 had on the counter 97362 units and on April 1 97946 units.
  • ŽSR
    luzianky Calculate fixed annual personnel costs of operating monorail line 118 km long if every 5 km is a station, which serves three people - one dispatcher and two switchmen in 4-shift operation. Consider the average salary of the employee 885 €.
  • Medicament
    tablets The same type of medicament produces a number of manufacturers in a variety of packages with different content of active substance. Pack 1: includes 60 pills of 600 mg of active substance per pack cost 9 Eur. Pack 2: includes 150 pills of 500 mg of active
  • One kilogram
    jablka_19 The apple weighs 125 grams and half apple. How many apples weigh 1 kilogram?
  • Store
    pave One meter of the textile was discounted by 2 USD. Now 9 m of textile cost as before 8 m. Calculate the old and new price of 1 m of the textile.
  • 12 apples
    apples_11 12 apples and 2 loaves of bread cost 5.76 and 6 apples and 3 loaves of bread cost 7.68. How much is a loaf of bread?
  • Time
    time Write time in minutes rounded to one decimal place: 3 h 48 m 45 s.
  • Cris had
    stolicky_skola_8_2 Cris had 15000 . He spent 1/3 of his money on a table and the remaining on 5 similar chairs that cost the same. How much did one chair cost?
  • The fence 2
    plot_1 A certain type of fencing sells for $9 a yard. How much will 10 2/3 yards of fencing cost?
  • Conference 2
    penize_49 9 people attended a conference on behalf of their company. The conference fee was £520 per person and the company paid a total of £856 in travel costs for the 9 people. How much did the conference cost the company altogether?