The pricelist
The price list of AB homegrown production:
Tony purchased a cabbage that weighed 1 2/5 pounds. She also purchased 2 pounds of squash, 5 pounds of strawberries, and 1/3 pound of peppers. Find the total price of Tony's purchase (in dollars).
item | price per pound |
---|---|
green cabbage | 0.49 USD/lb |
yellow squash | 1.29 USD/lb |
strawberries | 1.99 USD/lb |
peppers | 0.99 USD/lb |
Tony purchased a cabbage that weighed 1 2/5 pounds. She also purchased 2 pounds of squash, 5 pounds of strawberries, and 1/3 pound of peppers. Find the total price of Tony's purchase (in dollars).
Correct answer:

Tips for related online calculators
Need help with mixed numbers? Try our mixed-number calculator.
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Nelly’s
Nelly's mother also bought 3 1/3 pounds of strawberries for smoothies. She estimates she will need 1/9 of a pound of strawberries for each smoothie. How many smoothies can she make with the strawberries she bought?
- Purchase 10
Gia purchased a school bag for Php 5, 699.7, books for Php 5, 148.9, and a pen for Php 1, 350.00. What is the total amount that she spent?
- Leyan
Leyan bought 2 3/4 pounds of apples for $1.32 per pound, 1 1/2 pounds of peaches for $1.20 per pound, and some tomatoes, all from a grocery store. The total cost of his purchase was $9.63. How much money did Leyan spend on tomatoes?
- Apple 30
Apple costs 0.98 per pound. How much will it cost to purchase 5.5 pounds of apples?
- A moving
A moving company charges $0.40 per pound. A family estimates that their belongings weigh about 3 tons. Approximately how much would it cost the family to move their belongings?
- Five dollars
$5 for 4 pounds of apples, and how much is it for just 1 pound of apple?
- Manganese
Manganese bronze contains the following metals per pound: copper 0.89 lb, tin 0.10 lb, and manganese 0.01 lb. How much copper is in a shaft that weighs 235 pounds?
- Unit rate 2
Which is a lower price per pound? Four pounds for $1.40 or three pounds for $1.207. show each as a unit rate.
- Physiological 2914
To complete valuable nutrition, a person needs vitamins that support physiological processes in the body and have a protective function. One of the most important vitamins is vitamin C. The recommended dose for adolescents is 70-90 mg per day. Calculate h
- Peppers
In the box are yellow (a), green (b), and red (c) peppers. Their amount is in a ratio of 2:4:1. Most are yellow peppers and green the least. Calculate the peppers for each type if the total number is 70.
- Online purchase
A ticket for a school performance costs 95 euros. If the ticket is purchased online, there is a discount of 4%. What is the total price of a ticket purchased online?
- Wallet
She spent a fifth on the first purchase from the money in her wallet. From the remaining money, she could buy 2 kg of strawberries. But she purchased only 1.5 kg for 60 Kc. How much money was Marie originally in her wallet?
- Grapes
A grocery store sells grapes for $1.99 per pound. You buy 2.34 pounds of grapes. How much do you pay?
- Dive Attempt
Dive Attempt ; Fraction of the distance to the pool bottom Dive 1; 1/4 Dive 2; 2/3 Dive 3; 5/6 Tony's second dive was deeper than his first dive by what fraction of the pool?
- Coffee 6
Coffee worth $1.05 per pound is mixed with coffee worth 85 cents per pound to obtain 20 pounds of a mixture worth 90 cents per pound. How many pounds of each type is used?
- The balance
Kasey had $98.17 in her account. Her receipts from the day are shown. Three receipts are shown. At the Food Truck, she bought a taco meal for eight dollars and five cents, the tax was sixty-four cents, and the total was eight dollars and sixty-nine cents.
- Sale
A camera has a listed price of $751.98 before tax. If the sales tax rate is 9.25%, find the total cost of the camera with sales tax included.