Pinwheels 13751
Mom bought desserts for her birthday party. The pinwheel cost CZK 14, and the Indian women CZK 11. She paid 201 crowns for 15 desserts. How many pinwheels did she buy, and how many Indians?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Birthday
The mother bought 21 desserts on the occasion of Mirka's birthday. One tip was 9 CZK, and the kremlin cost 12 CZK. For all desserts, she paid 213 CZK. How many kremlins and how many tips did mums buy?
- Family party
Anna has 5 €, Anezka has 4,60 €, and for all the money, they want to buy desserts for a family party. They decide between cakes and a pinwheel: The pinwheel is € 0.40 more expensive than the cake, and the cakes can be bought for all the money by a third m
- Danina's 7232
Mom bought Honza and Dana's jackets. She paid CZK 1,126 for them. How many crowns did Danina's jacket cost when it was 108 CZK cheaper than Honza's?
- Rectangular 7578
My aunt paid CZK 2,592 for linoleum in a 15 meters long rectangular hallway. How much did 1m of linoleum cost? The following month, linoleum was discounted by a third. How many crowns could the aunt save if she bought it a month later?
- Saleswoman 4167
Jiřina had 50 CZK. She bought eight identical markers, and the saleswoman returned her two crowns. How many CZK crowns did one marker cost?
- Birthday party
For her youngest son's birthday party, the mother bought 6 3/4 kg of hotdogs and 5 1/3 dozen bread rolls. Hotdogs cost 160 per kilogram, and a dozen bread rolls cost 25. How much did she spend in all?
- Individual 5028
Mrs. Bartova is buying apples. The Bohemia variety is CZK 4 more expensive per kilogram than the Golden variety. Mrs. Bartova bought 10 kg of Golden and 15 kg of Bohemia. She paid a total of 360 kc. How many crowns did the individual types of apples cost?
- Kilogram 7162
Mom paid CZK 132.50 for the purchase. She bought bread, 5 kg apples, and three liters of milk. We know that bread costs twice as much as milk, and a kilogram of apples costs 6.50 CZK less than milk. How many CZKs did milk and bread and a kilogram of apple
- Strawberries 80646
Mom and grandma went shopping at the market. Mom bought 2 kg of strawberries and 3 liters of blueberries and paid 250 CZK. Grandma bought 1 kg more strawberries and 0.5 l fewer blueberries than mom and paid 45 CZK more than her. How much did 1 kg of straw
- Two-hundred-crown 8210
Katka bought 3 kg of apples for 18 CZK and 2 kg of bananas for 30 CZK at the fruit and vegetable shop. How many crowns did she pay for the entire purchase? How many crowns did they give her back if she paid with a two-hundred-crown note?
- Oranges
Dad bought oranges. A two-kilo package of oranges costs CZK 65, and the bag cost CZK 5. How many kg of oranges did Dad buy when he paid CZK 265?
- Preserve 4528
Mom bought one tin of beef and two pies for dinner. She paid a total of CZK 41 for it. Another lady bought two canned beef and five pates and paid CZK 88. How many kroner does a preserve cost, and how much pate?
- Identical 7525
Zdeněk bought seven notebooks, and Pavel bought nine identical notebooks. Pavel paid 8 CZK more than Zdeněk. How many crowns did one notebook cost?
- Jindra 4600
Jindra bought three cakes, and Honza bought four cakes and paid 5 CZK more than Jindra. How many crowns did one cake cost? How much did each of them pay?
- Continued 7459
The three siblings bought a ball together. Lada continued to pay half of the money, Mirka a quarter, and the rest, CZK 20, paid by Norbert. How many crowns did the ball cost?
- Calculate 3906
Mom bought a sweater for 840 crowns, shoes for 730 crowns, and two t-shirts for 120 crowns each. Guess if 2000 CZK was enough for her purchase. Then calculate how many CK crowns the seller gave her back or she had to pay extra.
- The bun
The bun costs CZK 2, and the rolls CZK 3.5. Hanka bought 22 pieces of bread, bought only buns and rolls, and paid CZK 65. how many rolls did she buy, and how many rolls?