City market

Apples were sold at contractual prices at the city market. Calculate the average price of 1 kg of apples sold:

Stand, Sale kg, Price CZK/kg
1 325 6.20
2 194 7.00
3 258 6.50
4 870 5.90
5 275 6.40

Correct answer:

x =  6.2138 Kc/kg

Step-by-step explanation:

m1=325;c1=6.20 m2=194;c2=7.00 m3=258;c3=6.50 m4=870;c4=5.90 m5=275;c5=6.40  x=m1 c1+m2 c2+m3 c3+m4 c4+m5 c5m1+m2+m3+m4+m5=325 6.2+194 7+258 6.5+870 5.9+275 6.4325+194+258+870+275=6.2138 Kc/kg



We will be pleased if You send us any improvements to this math problem. Thank you!






avatar




Tips to related online calculators
Looking for help with calculating arithmetic mean?
Looking for a statistical calculator?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:


 
We encourage you to watch this tutorial video on this math problem: video1

Related math problems and questions:

  • Center of gravity
    map_1 The mass points are distributed in space as follows - specify by coordinates and weight. Find the center of gravity of the mass points system: A1 [1; -20; 3] m1 = 46 kg A2 [-20; 2; 9] m2 = 81 kg A3 [9
  • Statistics
    lines_globe The sum of all deviations from the arithmetic mean of the numerical sequence 4, 6, 51, 77, 90, 93, 95, 109, 113, 117 is:
  • Remainders
    dividing It is given a set of numbers { 170; 244; 299; 333; 351; 391; 423; 644 }. Divide this numbers by number 66 and determine set of remainders. As result write sum of this remainders.
  • Annual income
    income The annual income (in thousands of $) of fifteen families is 60, 80, 90, 96, 120, 150, 200, 360, 480, 520, 1060, 1200, 1450, 2500, 7200. Calculate the harmonic and geometric mean.
  • Gasoline price 2
    fuel-pump During the COVID-19 pandemic new gasoline price shceme is given by Marilou's Gas Station to help our drivers. On their purchase, the first 4 liters cost Php120.00, while the succeeding 1 1/2 liters would cost Php10.00 more than the cost of a liter. If joh
  • Bonbons
    bonbons_6 Create a mixture of 50 kg of candy on price 700Kč. Candies has prices: 820Kč, 660Kč and 580Kč. Use cross rule.
  • Coffee
    arabica_robusta Coffee merchant has coffee robusta and arabica species. 1 kg Robusta worth 450 CZK, Arabica 1 kg is 300 CZK more expensive. Calculate how many kilograms of Robusta and Arabica will need to produce 30 kg of the mixture so that the mixture cost is 490 CZK p
  • Mixture of coffee
    cofee They have to prepare a mixture of coffee in packing centres so that 1 kg costs 240 CZK. There are two types of coffee in stock at the price of 220 CZK per 1 kg and 300 CZK per 1 kg. How many kilograms of each species need to be mixed to prepare 50 kg of t
  • Motel
    motorest Three different dinners A, B, C are served in the motel. Three 20 members went to motel. Group 1 ordered dinners: A 20 members and their average dinner price in the group was CZK 200. From Group 2, they ordered a A: 10 persons, B 10 dinners, and their ave
  • Potatoes
    potatoes Could 446 tons of potatoes (ρ = 771 kg/m³) fits in a warehouse with a volume of 699 m³ ?
  • Sweets
    Caramelos We want to prepare 5 kg of sweets for 150 CZK. We will mix cheaper candy: 1 kg for 120 CZK and more expensive candy: 1 kg per 240 CZK. How much of these two types of candy is necessary to prepare this mixture?
  • The bookkeeper
    books The bookkeeper bought 45 copies of fairy tale books for CZK 120 and 65 copies of the encyclopedia for CZK 325. then he sold it in his shop like this: fairy tales for 135 CZK and encyclopedias for 360 CZK. What was the purchase price of the books? And the
  • The bakery
    cake The bakery baked 325 cakes from 25kg flour. How many kg of flour do they need to bake 195 pieces of such cakes?
  • Mixture of nuts
    vahy2 The mixture of nuts should be prepared from almonds, peanuts and cashew nuts ratio 1: 2: 3 (respectively). The price of almonds is 150 CZK/kg, the price of peanuts is 140 CZK/kg and the price of cashew nuts is 180 CZK/kg. The price of the mixture is deter
  • Chess
    sachovnica How many ways can select 4 fields on a classic chessboard with 64 fields so that fields don't have the same color?
  • Dried fruit
    hrozienka_1 The manufacturer produces a mixture of dried fruit. He purchased: 10kg pineapple for 200 Kc/kg 2kg papaya for 180 kc/kg 1kg of banana for 400 Kc/kg How many kgs of raisin for 80 Kc/kg must be put into the mix by the manufacturer so that the production pri
  • Candies
    zele-bonbony_1 The price for 1 kg of more expensive candies is 125 CZK. The price for 1 kg of cheaper candy is 100 CZK. We mix two different mixtures of candy. A) The first mixture contains 2 kg more expensive and 0.5 kg cheaper candy. Calculate the price for 1 kg of th