Apples

School kitchen bought 36kg apples for 12 kc/kg. How many kilograms of apples 1/4 cheaper can they buy for the same money?

Result

m2 =  48 kg

Solution:

c1=12 Kc/kg m1=36 kg  t=m1 c1=36 12=432 Kc  c2=c1c1/4=1212/4=9 Kc/kg  m2=t/c2=432/9=48 kgc_{1}=12 \ \text{Kc/kg} \ \\ m_{1}=36 \ \text{kg} \ \\ \ \\ t=m_{1} \cdot \ c_{1}=36 \cdot \ 12=432 \ \text{Kc} \ \\ \ \\ c_{2}=c_{1} - c_{1}/4=12 - 12/4=9 \ \text{Kc/kg} \ \\ \ \\ m_{2}=t/c_{2}=432/9=48 \ \text{kg}



Our examples were largely sent or created by pupils and students themselves. Therefore, we would be pleased if you could send us any errors you found, spelling mistakes, or rephasing the example. Thank you!





Leave us a comment of this math problem and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




Tips to related online calculators
Check out our ratio calculator.
Most natural application of trigonometry and trigonometric functions is a calculation of the triangles. Common and less common calculations of different types of triangles offers our triangle calculator. Word trigonometry comes from Greek and literally means triangle calculation.

Next similar math problems:

  1. Apples
    jablka_14 Zuzana bought 3 kg Jonathan apples. Then she noticed that Golden apples were 3 CZK a kilogram cheaper. So they bought 2 kg. For apples, she paid a total of CZK 109. How much did 1 kg Jonathan and how much Golden?
  2. Drying apples
    apples_3 By drying, apples lose 85% of their weight. How many kgs of dried apples do we get from 820 kilograms of fresh?
  3. Kaufland sales-off
    kaufland As a rule the goods to the approaching end consumption in Kaufland three days before the end of the consumption to 30% off and one day before the end of the consumption to 50% discounts. Sometimes however the seller has been mistaken and the second discoun
  4. Exchange rates
    penize_49 If the Canadian dollar appreciated by C$0.005 relative to the US dollar, what would be the new value of the Canadian dollar per US dollar? Assume the current exchange rate was US$1 = C$0.907.
  5. The bakery
    cake The bakery baked 325 cakes from 25kg flour. How many kg of flour do they need to bake 195 pieces of such cakes?
  6. Copiers
    images Three copiers will do the same in an hour k copies. How many copies would be done in an hour by four such copiers? ?
  7. New computer
    pc_1 New computer process a certain amount of data for 6 hours. For how many hours will process the same amount of data older computer that has a quarter lower performance?
  8. Dividing money
    penize Jane and Silvia are to divide 1200 euros in a ratio of 19:11. How many euros does the Jane have?
  9. Supermarket
    vaha_17 In a local supermarket, 3/5 kilogram of squid costs 156.00. How do 4 kilograms of squid cost?
  10. Bath salts
    salt_1 Bath salt A weighs 900 grams and costs 36,40 CZK. Bath Salts B weighs 1000 grams, but costs 85 CZK. How much is a bath salt A cheaper than B one?
  11. Liters od milk
    milk_cylinder The cylinder-shaped container contains 80 liters of milk. Milk level is 45 cm. How much milk will in the container, if level raise to height 72 cm?
  12. Baker
    pekar The baker makes from 10 kg of flour 12 kg dough. How much flour he need to make a 100 kg dough?
  13. Gold inheritance
    dukat_1 The king divided the inheritance with his three sons in the ratio of 7: 6: 4. Two of them received 286,000 gold. How much each of the sons got.
  14. Three workers
    eura_6 Three workers got paid for work. First earn € 50, the second € 100 and third € 60. For further work should receive together € 735. How do you divide that amount in order to be distributed in the same proportion as the first job?
  15. Three numbers
    fun3_8 The sum of the three numbers is 287. These numbers are in a ratio of 3: 7: 1/4 Define these numbers
  16. Sweets
    sladkosti 3 chocolate and 7 cakes cost 85, - CZK. 2 chocolates and 6 cakes cost 86, - CZK. How much is 5 chocolates and 9 cakes? I wonder how to get the result, but only by logic without the use of a system of equations
  17. Gold coin
    gold_munzen Gold coin contains 964 promile pure gold, which is 7.16 g. What is the weight of coin in grams?