The gardener

The gardener bought trees for 960 CZK. If every tree were cheaper by 12 CZK, he would have gotten four more trees for the same money. How many trees did he buy?

Correct answer:

n =  16

Step-by-step explanation:

960=cn (c12) (n+4)=960  c1=60 n1=16  c2=48 n2=20  n>0 n=n1=16=16

The equations have the following integer solutions:
960 = c*n
(c-12)*(n+4)=960
n>0


Number of solutions found: 1
c1=60, n1=16

Calculated by our Diofant problems and integer equations.



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar




Tips to related online calculators
Looking for help with calculating roots of a quadratic equation?
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
Do you solve Diofant problems and looking for a calculator of Diofant integer equations?

Related math problems and questions:

  • Birthday
    spice Mother bought 21 desserts on the occasion of Mirka's birthday one tips was 9 CZK and the kremlin cost 12 CZK. For all desserts, she paid 213 CZK. How many kremlins and how many tips mums did buy?
  • Trees
    jablone Along the road were planted 250 trees of two types. Cherry for 60 CZK apiece and apple 50 CZK apiece. The entire plantation cost 12,800 CZK. How many was cherries and apples?
  • Czech coins
    coins John has 540 CZK, but he has 10 CZK coins and 20 CZK coins only, we knows that he has 10CZK coins 7times more that 20CZK coins, how many 10CZK coin and how many 20CZK coins he saved?
  • Three friends
    money Three friends divided the profit 104,650 CZK, so that for every 4 CZK, which got the first friend equals 5 crowns for second and for every 9 CZK, which got the second equals 16 CZK for third. Question: Who got the most and how much.
  • Coins
    mince The boy collected coins with value 5 CZK and 2 CZK when he had 50 pieces saved 190 CZK. How many he has each type of coin?
  • Jane
    gift Jane buy gift together for 464 Sk. For tie paid 4.5 times less than in the shirt, but 56 Sk more than for socks. How much she paid for each item in gift?
  • Eva
    susienky When Eva buys 8 packages of cookies, 4 CZK left her. If she wanted to buy 10 packages, she would have to borrow 20 CZK. How much money has Eva in her wallet?
  • Scouts
    skauti Scouts purchased for camp cans two types total cost 1460 CZK. The first cans were for CZK 32 and the second for 25 CZK. How many cans purchased for each type?
  • Euler problem
    euler Someone buys a 180 tolars towels. If it was for the same money of 3 more towels, it would be 3 tolars cheaper each. How many were towels?
  • Luggage and air travel
    aircraft-02 Two friends traveling by plane had a total of 35 kg of luggage. They paid one 72 CZK and the second 108 CZK for being overweight. If only one paid for all the bags, it would cost 300 CZK. What weight of baggage did each of them have? How many kilograms of
  • Parking
    bus_and_car 120 vehicles parking on the morning. Pasenger car is charged 20 CZK, 50 CZK per bus. The guard collected for parking 2640 CZK in total. How many cars and how many buses stood in the parking?
  • Remuneration
    cnb Total remuneration for workers is 47 000 CZK. The second worker received 20% more than the first and third 4000 CZK less than a second employee. How many CZK each received?
  • Apples
    jablka Zuzana bought 3 kg Jonathan apples. Then she noticed that Golden apples were 3 CZK a kilogram cheaper. So they bought 2 kg. For apples, she paid a total of CZK 109. How much did 1 kg Jonathan and how much Golden?
  • 13 tickets
    zamek A short and long sightseeing tour is possible at the castle. Ticket for a short sightseeing circuit costs CZK 60, for a long touring circuit costs CZK 100. So far, 13 tickets have been sold for 1140 CZK. How much did you pay for tickets for a short tour?
  • Purchase
    cart Mother bought 5 boxes of milk and 7 kg of potatoes and paid a total CZK 147. Aunt bought 7 boxes of milk and 3 kg of potatoes and paid 131 CZK. What is the price of one carton of milk and 1 kg of potatoes? How CZK together would have saved if bought at th
  • Two teas
    tea A mixture weighing 10 kg was made from two types of tea. The price of tea was 160 CZK/kg and second tea 170 CZK/kg. The price of the mixture is 166 CZK/kg. How many kilograms of each type of tea had to be mixed?
  • The bun
    rohliky The bun costs CZK 2 and the rolls CZK 3.5. Hanka bought 22 pieces of bread, bought only buns and rolls and paid CZK 65. how many rolls did she buy and how many rolls?