Pucks
The coach went to buy balls and pucks for his charges. He paid CZK 1,464 for 21 balls and 30 pucks. But then he found out that this amount would not be enough for him, so the next day he bought nine balls and ten pucks for 536 CZK. How much did one ball cost, and how much did one puck cost?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a system of equations and looking for calculator system of linear equations?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Themes, topics:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Lottery - eurocents
Tereza bets in the lottery and finally wins. She went to the booth to have the prize paid out. An elderly gentleman beside him wants to buy a newspaper but is missing five cents. Tereza is in a generous mood after the win, so she gives the man five cents
- Kindergarten 7381
The municipal authority purchased 36 large and 25 small rubber balls for the children in the kindergarten. They paid as much for two large balls as for five small ones. The invoice was issued for CZK 5,980. How much did the big ball cost?
- Apples investment
The merchant bought a certain amount of apples and paid one denarius for every seven apples. The next day he sold all the apples for one denarius for five pieces and earned 12 denarii. How many apples did he originally buy, and how many did he have to inv
- Chocolates 5764
Marek wanted to buy four chocolates but was short of 30 cents. So he bought three chocolates and chewing gum for twenty cents, and he still had 70 cents left. How much did the chocolate cost? How much did Marek have?
- Birthday 5500
Jirka and Anička wanted to buy their mother nine roses at the flower shop for her birthday. Then they found out that one rose was CZK 3 cheaper in another store, and they bought the roses there. How many CZK did they save?
- The inheritance
Dad initially decided to bequeath the money to his two sons so that they would share it 8:7 (older and younger). Then he changed his mind and divided the same amount in the ratio of 11:9 (older and younger). This step increased the inheritance value for t
- Oranges
Dad bought oranges. A two-kilo package of oranges costs CZK 65, and the bag cost CZK 5. How many kg of oranges did Dad buy when he paid CZK 265?
- The ball
Three friends go to buy a ball, and it costs 300 CZK. Everyone gives 100 CZK. Later, the seller finds out that the ball costs 250 CZK. He will send 50 CZK after the apprentice. The apprentice buys a snack for CZK 20. The shop will return 30 CZK to the boy
- Chocolate buyer
Peter bought 1/2 a pound of chocolate at rocky mountain chocolate factory. Later, he went to the sweet shop and bought 6/9 of a pound more chocolate. How much chocolate did he buy that day?
- Apples
Zuzana bought 3 kg Jonathan apples. Then she noticed that Golden apples were 3 CZK a kilogram cheaper. So they bought 2 kg. For apples, she paid a total of CZK 109. How much did 1 kg Jonathan and how much Golden?
- The bookkeeper
The bookkeeper bought 45 copies of fairy tale books for CZK 120 and 65 copies of the encyclopedia for CZK 325. then he sold it in his shop like this: fairy tales for 135 CZK and encyclopedias for 360 CZK. What was the purchase price of the books? And the
- Gasoline fuel 2
Mike's budget for his gasoline fuel is 2000.00 a month, and he saved the rest. At the end of the month, he checked his gasoline slips and found he had used the following amounts of gasoline 9.71 liters,10.23 liters,17.8 liters,6.31 liters, and 8.47 liters
- Penalty daily
John was to pay CZK 1,500. If he does not pay on time, he will be charged a penalty of 0.5 per mille of the amount owed for each day of delay. He will remember in 30 days. How much is the penalty?
- Shepherd
Kuba makes a deal with a shepherd to take care of his sheep. Shepherd said to Kuba that he would receive twenty gold coins and one sheep after a year of service. But Kuba resigned just after the seventh month of service. But the shepherd rewarded him and
- Pie II
Vili ate three pieces of pie. If the piece is 1/8, how much pie did he eat?
- Four bicycles
In the department store, they sell bicycles for families with children. Women's bicycles are 10% more expensive than men's, and children's bikes are a third cheaper than women's. The family paid a total of CZK 31,030 for two children's, one man's, and one
- Kilogram 7162
Mom paid CZK 132.50 for the purchase. She bought bread, 5 kg apples, and three liters of milk. We know that bread costs twice as much as milk, and a kilogram of apples costs 6.50 CZK less than milk. How many CZKs did milk and bread and a kilogram of apple