- 4th grade - math problems

Number of problems found: 190

  • Triplets or quadruplets
    There are 24 children in the class. How many triplets or quadruplets can they create if they want to work in groups?
  • Eggs
    3400 eggs sliced hens for February and March. We have to calculate how many hens can make 3400 eggs when one hen give 2 eggs a day for 59 days.
  • Wafers
    They used 200 pieces to make wafers. 157 topped with caramel topping and 100 with sugar topping. How many wafers did both toppings have?
  • Fishing boat
    The fishing boat caught 14 fish in one day. How many fish will catch four fishing boats in 8 days?
  • Pimps
    There were 24 pimps on the plate. Maros ate 12, his little sister four times less. How many pimps remained on the plate?
  • Two numbers
    Find the four times smaller number for numbers 12 and 36 and then add them.
  • A koala
    A koala lives to be 14 years old in the wild. How much longer will a 2-year-old koala probably live?
  • Grandma
    Grandma bought two 10 pack of eggs. She used 8 eggs on the cake, 2 times less on the omelette and 4 more eggs for breakfast. How many eggs did it stand for?
  • Each chair
    Each chair costs twice less than two tables. One table costs 720 Czech crowns. How many crowns are the table and four chairs?
  • Baking
    There are 28 bunches, and son ate 1/2, dad ate four bunches. How many of them remain on the baking dishes?
  • Morning
    Jana rose in the morning in the quarter to seven. She slept nine and a half hours. When did she go to sleep?
  • Written number
    Place+values x ten thousands =30 thousands
  • Paralympics
    Milan competed in the paralympics. He finished as the winner with a time of 4 minutes 37 seconds. The competitor in second place was 53 seconds slower. What time had the competitor in second place?
  • Third of an hour
    How many minutes is a third of an hour? Do you know to determine a third of the lesson hour (45min)?
  • 3 cats
    3 cats eat 3 mice in 3 days. How many mice will be eaten by 10 cats in 10 days?
  • Adding shapes
    5 triangles + 1 square = how many sides in all
  • Buns and toasts
    Two buns weigh 10 grams more than two toasts. One Bun and two Toast weigh a total of 110 grams. How many grams weigh three toasts? How many grams does a Bun weigh?
  • Snacks
    The school attends 344 pupils. Half of them take snacks. 13 pupils who took snacks did not attend school. How many snacks left?
  • The school
    The school has 268 boys. Girls are 60 more than boys. How many children are there at school?
  • A rectangular
    A rectangular garden 40 m long and 30 m wide is to be fenced with fence posts at each corner. All the other posts will be 5 meters apart. How many posts will be needed to fence in the garden?

Do you have an exciting math question or word problem that you can't solve? Ask a question or post a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.