Multiplication - 4th grade - math problems

Number of problems found: 46

  • Mother 8
    chicken Mother bought 2 kg of beef at P240 per kilo and 2 kg of chicken legs at P140 per kilo. She gave the meat vendor a P1000 bill. How much change did she get?
  • A sale
    milk A carton of milk is half price during a sale. The carton milk cost $2.30  during the sale what is the usual price of the carton of milk?
  • There 15
    stol There are 39 students in a classroom with 5 tables. If 7 students can sit at a table, how many students can sit down at tables?
  • Millie
    books Millie has 3 sisters. Each sister reads 2 pages every morning and 4 pages every evening. Which expression can be used to represent the total number of pages read by Millie's sisters after 5 days?
  • One ball
    pizza One ball of dough can be stretched into a circle to make a pizza. After the pizza is cooked, it is cut into 8 equal slices. How many slices of pizza can you make with 3 balls of dough? Solve this problem any way you choose.
  • Charity
    kostol_03-1 Tina supports her favorite charity with an automatic deduction of P350/month from her bank account. What is the total of her deductions in a year?
  • In the bowl
    hrusky There are 12 pears in the bowl. Erik ate a third. How many pears remained in the bowl?
  • Chess competition
    chess 4 chess players took part in the competition. How many tournaments have taken place if every chess player has fought everyone once?
  • Prescription
    acylpyrin Jannin knows that Mr. Robinson needs 14 tablets for a week's supply of an anti-inflammatory drug Mr. Robinson is going to vacation and needs a four week supply. How many tablets does Johnny need to fill his prescription?
  • Saving money
    mince Marko saved € 64. Milan saved 8 euros less than Marko. Marika saved 6 times more than Milan. Calculate who saved how much.
  • Sit-ups
    telocvik Vojta strengthens for 8 weeks. In the first week he did 5 sit-ups a day. Every next week he did 1 more per day than in the previous week. How many sit-ups has Vojta made?
  • The machine
    resistor The machine works 7 hours a day and produces 1 part in 5 minutes. How many parts will it produce in 1 hour? How many parts will it produce in 1 day?
  • Eggs
    egg 3400 eggs sliced hens for February and March. We have to calculate how many hens can make 3400 eggs when one hen give 2 eggs a day for 59 days.
  • Fishing boat
    rybnik The fishing boat caught 14 fish in one day. How many fish will catch four fishing boats in 8 days?
  • Two numbers
    scientific Find the four times smaller number for numbers 12 and 36 and then add them.
  • Grandma
    egg Grandma bought two 10 pack of eggs. She used 8 eggs on the cake, 2 times less on the omelette and 4 more eggs for breakfast. How many eggs did it stand for?
  • Each chair
    stol Each chair costs twice less than two tables. One table costs 720 Czech crowns. How many crowns are the table and four chairs?
  • Written number
    numbers2 Place+values x ten thousands =30 thousands
  • Beautiful alley
    stromy In the alley 4 rows of 10 trees and 5 rows of 8 trees blossomed. Six of the trees have already blossomed. How many trees still bloom in the alley?
  • Kangaroo
    klokan Kangaroo does 10 jumps in 1 minute and then three minutes lie, then will make 10 jumps in 1 minute and 3 minutes lie, and so on. Find the shortest time in which a kangaroo does 30 jumps.

Do you have an exciting math question or word problem that you can't solve? Ask a question or post a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.



Multiplication Problems. Examples for 4th grade.