Examples for 4th grade

Number of problems found: 162

  • Efficiency of rail
    vlak With subsidies are business easy. Calculate how much must cost rail ticket (x) in today's ticket price € 11 and if the trains was not subsidized, if it is known that without subsidies would cost three times today's ticket prices. Calculate the value of to
  • Truck
    truck_4 The truck passed 4550 km in 5 days. The first three days passed every day the same way. The fourth day passed 630 km and the fifth day was 920 km. How many km has passed the first three days?
  • Grower
    fruit_1 Grower harvested 190 kg of apples. Pears harvested 10 times less. a) How many kg pears harvested? b) How many apples and pears harvested? c) How many kg harvested pears less than apples?
  • 3 goods
    3veci Ms. Beránková bought in the shop 3 goods. Total paid for the purchase was 248 CZK. The first thing was 112 CZK and second 101 CZK. How much was the third thing?
  • Pencils
    pencils Emil has 23 pencils in a pencil case, 18 of which were broken. Emily 9 trims, 2 breaks, 4 trims and goes to school. When he return from school, he has broken 5 pencils. How many pencils have trimed at school?
  • Handmade baskets
    kosiky Worker knits the baskets which then sells in the market. He maked seven baskets on Monday and one more each day than he did in the previous day. How many times more baskets did he make till the following Monday evening compared to the first day when he di
  • Toy store
    panenka In the toy department of store was exposed 28 dolls. 19 dolls were blondes or could speak. 12 dolls were blondes, 14 could speak. How many blondes could speak in the toy department? How many blondes could not speak?
  • Cookies
    poleva In the box were total of 200 cookies. These products have sugar and chocolate topping. Chocolate topping is used on 157 cookies. Sugar topping is used on 100 cakes. How many of these cookies has two frosting?
  • Buns and toasts
    vaha_16 Two buns weigh 10 grams more than two toasts. One Bun and two Toast weigh a total of 110 grams. How many grams weigh three toasts? How many grams does a Bun weigh?
  • Fluid
    nadoby We have vessels containing 7 liters, 5 liters and 2 liters. Largest container is filled with fluid the others empty. Can you only by pouring get 5 liters and two 1 liter of fluid? How many pouring is needed?
  • Kangaroo
    klokan_1 Kangaroo do 10 jumps in 1 minute and then three minutes lie , then will make 10 jumps in 1 minute and 3 minutes lie, and so on. Find the shortest time in which kangaroo do 30 jumps.
  • ZOO
    zoo In the zoo was elephants as many as ostrichs. Monkeys was 4 times more than elephants. Monkeys were as many as flamingos. Wolves were 5 times less as flamingos. How many of these animals were together? We know that there were four wolves.
  • Butterflies and bees
    bee There were 35 flowers in the garden. The butterflies were on 17 flowers. There were butterflies and bees on 8 flowers. Can you find out on how many flowers were only bees? Note. there was a maximum of one butterfly and a maximum of one bee on each flower.
  • Garden
    zahon_4 Rectangular garden 31 meters 40 centimeters long and 20m30cm wide adjacent with the shorter side with another (fenced) garden and on one longest side is 1 meter wide gate. How many meters of fence is needed to buy? (Estimate, calculate, verify a test calc
  • Divide
    ruler2 Divide substance 110 cm long to two parts so that it first part is 10 cm longer than the second part and one part will be 10 times longer than the second portion. How long the parts will be?
  • Apples 5
    apples_7 In six crates are 45 kg of apples. In five crates were the same amounth and in one crate was 3 kg of apples more. How many kg of apples were in each crate?
  • Czech crowns
    penize_5 Oldrich has one crown. Peter has five crowns coin, a two crown coin and a one-crown coin. Radek has twenty-crown banknote, ten banknote and five-crown coin. The boys got one fifty-one crown and one crown coin. How can they share the money fairly when they
  • Clotheslines
    snura Mommy needs 6 clothesline 360 cm long. Clotheslines is sold in the length of eight meters. How many of these clotheslines must buy mom if any does not want to be connected? How much mommy pay for the clotheslines when 1 piece costs 24kč?
  • Farmers
    zemedelec.JPG Farmers loaded into a truck of fruit and vegetables intended for the store. 10 boxes of 5 kg pears, 8 boxes of 6 kg plums, 7 boxes 9 kg of carrots and 10 bags of 50 kg of potatoes. How many kilograms of fruit and vegetables loaded in total? How many kg co
  • The bookkeeper
    books The bookkeeper bought 45 copies of fairy tale books for CZK 120 and 65 copies of the encyclopedia for CZK 325. then he sold it in his shop like this: fairy tales for 135 CZK and encyclopedias for 360 CZK. What was the purchase price of the books? And the

Do you have an interesting mathematical word problem that you can't solve it? Submit a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.

Please do not submit problems from current active competitions such as Mathematical Olympiad, correspondence seminars etc...