Direct proportionality - practice problems - page 6 of 35
Number of problems found: 697
- Workshops 67984
Thirty-two tons of oranges are processed in eight workshops with 40 employees each. How many workers process 9 tons of oranges in 9 workshops?
- Writing 67964
The typist typed 20 pages of text in 2 hours and 40 minutes. How many pages of text would she write at the same writing speed in 20 minutes?
- Transported 67924
On Thursday, 240 skiers had to be transported, and two buses took 30 minutes to do so. If there were 660 skiers on the piste and three buses were used, how long did the transport take on Saturday?
- Temporary 67594
Two temporary workers comb apples from 15 apple trees in 5 hours and 20 minutes. After two hours, three other temporary workers came to help them. How long did it take to comb apples from these 15 trees?
- Kilograms 65254
Twelve sheep will eat 5100 kg of hay in 17 days. How many kilograms of hay will seventeen sheep eat in 12 days? a) 1020kg b) 3600kg c) 5100kg d) 7225kg
- Gasoline 65034
My father refueled 40 liters of gasoline for 61.40 euros. He then refueled 8 liters of the same petrol into an empty canister. How many euros did gasoline cost in a canister?
- Address on the envelope
Jana helped mom write the addresses on the envelopes. It took her 3 minutes to write the first address and only 2 minutes to write each other. How many minutes will it take her to list the addresses (including the first one) if she works at this rate?
- Identical 63584
Water flows out of the tank in 28 minutes via three identical pipes. How long would it run through seven similar pipes?
- The proportion
Solve for N in this proportion: 6/5=30/N?
- A pack
A pack of 8 sports drinks costs $5. How much would it cost to buy 72 sports drinks?
- Dimensions 60923
The drawing of the apartment is in the ratio of 1:200. The living room has dimensions of 2cm x 3cm in the picture. How many square meters does the living room have?
- Sack of rice
A 50-kilogram sack of rice has a price of ₱1 750. How much do you pay if you only buy 35 kilograms of it?
- The speed
A moving object's speed (v) is inversely proportional to the time (t) traveled and is written as?
- Macky
Macky's income varies directly from the number of days that she works. If she earns 8000 pesos in 20 days, how much will she earn if she works three times long?
- Jointly and cube power
If y varies jointly as x and the cube of z and y=16 when x=4 and z=2, find an equation representing this relationship. a. y=xz b. y = 2xz³ c.y = 2kx/z³ d.y = xz³/2
- Direct proportion
y varies directly as x and y=32 when x=4. Find the constant of variation.
- Square function
If z varies jointly as x and the square of y, and z = 20 when x = 4 and y = 2, find z when x = 2 and y = 4.
- Jointly function
If z varies jointly as x and y, and z = 12 and x = 2 and y = 4, find z when x = 5 and y = 2
- Distance 59303
The map has a scale of 1:2500000, and we measured a distance of 4 cm on the map. What is the distance in km?
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.