Money - math word problems - page 26 of 100
Number of problems found: 1982
- Shopping
Lucy bought some fruit. She spent $15.50 for apples, $12.75 for oranges, and $8.25 for bananas. She paid the clerk with two twenty-dollar bills. How much change should she get back?
- A sum 5
A sum of money is to be shared in the ratio 3:5:7. If the smallest share is Php9.00, How much money is shared?
- A hairdresser
A hairdresser is deciding where to open her studio. If the hairdresser chooses Location A, she will pay $1200 per month in rent and will charge $45 per haircut. If she chooses Location B, she will pay $1800 monthly rent and charge $60 per haircut. How man
- 36 shirts
Thirty-six shirts were on sale for 2/3 of the regular price. If the sale price of each shirt was $30, what was the regular price?
- Andrew 2
Andrew and Chloe went shopping. Andrew spent $10 less than Chloe. If we let y represent how much Chloe spent, write an algebraic expression for how much Andrew spent
- Register 80274
A. How many working days are there in 4 weeks? B. Zuzka has 7 euros in her cash register. Her brother has 5 times more. How much more money does the brother have?
- Jared 2
Jared has $32. He buys 5 packs of trading cards for $3 each and a display book for $7. Simplify the expression to find out how much money Jared has left.
- Dairy 2
The dairy meal is made up of a mixture of wheat bran and cotton. 40 kg of wheat bran cost sh.1250, and 50 kg of cotton cost sh.3250. 50 kg of a dairy meal is a mixture of 48 kg of wheat bran and 2 kg of cotton. Calculate the cost of a 1 kg dairy meal.
- A counter
A counter ticket costs $18.79. If you're going to buy seven tickets plus a parking pass that costs $10, what would the total cost be?
- Supermarket 79504
The supermarket reduced the original price of the skis by 20% in January. At the beginning of February, they reduced the new price by another 29%. By what percentage were the skis' costs lower than the original price in February?
- Hamburgers 79184
Two sellers, each in their stand, sold hamburgers at the same price, expressed as a natural number in CZK greater than 30. The first seller received 1260 CZK, and the second received only 792 CZK. How much CZK did 1 hamburger cost? How many hamburgers did
- Rana bought
Rana bought 30 liters of gasoline for 575 l per liter. She also bought 3 kg of motor oil for 9.750 l. Find the total amount of money Rana paid in one step only.
- June bought
June bought 3 1/2 gallons of white paint at $17.50 per gallon and 1 3/4 gallons of blue paint at $19.00 per gallon. What was her total cost?
- Hand soap
A bottle of hand soap costs $2.50. The same bottle of hand soap went on sale for $2.00. What is the percent decrease in the price of hand soap?
- Daily balance
For the month of April, each checking account has a balance of $555 for 24 days, $2436 for one day, and $243 for five days. What is the daily balance of the account for April?
- Accurately 78764
The treasurer is to pay the following amounts: €369 30c, €1426 25c, €694 17c, €1242 38c, €858 41c and €219 38c. How many hundred euros will he order at the bank to pay each amount accurately and, if possible, in the largest bills and coins?
- Repayments 78744
Mrs. Kováčová borrowed a washing machine worth €810. Monthly repayments of €90. She has already repaid €450. How many more months will he pay?
- A construction 2
A construction company will be penalized for its bridge construction delays. The penalty is set at 4,000 for the first day and shall be subjected to a 1,000 increase for each succeeding day. The company can afford a maximum payment of 165,000 for a penalt
- Clothing
Peter went to the store with $100.00. He bought two belts for $14.00 each, three shirts for $15.00 each, and a pair of jeans for $25. How much money did he have left? Help: We say "a pair of jeans" to talk about one piece of clothing. For more than one, w
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.