Money - math word problems - page 30 of 100
Number of problems found: 1982
- Commission rate 2
Peterson sold a house and lot worth Php 2,000,000.00. If the owner gave him Php 110,000.00 as a commission, what would be the commission rate?
- A shoe
A shoe company sends out seven trucks loaded with nursing shoes, costing the company $1,572 per truck. If they send out 750 boxes per truck, what would be the profit if the cost per box is $ 125.40?
- A book 2
A book priced at USD25 is sold at a 30% discount at a bookstore. If the same book is sold online for USD20, buyers are given a 15% discount. Applying the concept of proportion, determine the better option for purchasing the book. Justify your choice. Writ
- Sweaters 14
A store buys 14 sweaters for 84$ and sells them for 504$. How much profit does the store make per sweater?
- Unit rate 2
Which is a lower price per pound? Four pounds for $1.40 or three pounds for $1.207. show each as a unit rate.
- Apple 30
Apple costs 0.98 per pound. How much will it cost to purchase 5.5 pounds of apples?
- Mac worked
Mac worked for 8 hours and earned 897.6 pesos. How much will he earn if he works for 6.5 hours a day for a week?
- Using money
Out of 575,000.00 given to a school, an amount of 25,000.00 was used. What fraction of the total amount was used?
- Mdm Low
Madam Low bought four cakes and four puffs for $16. Each cake costs $0.50 more than each puff. How much did one puff cost?
- Maria 4
Maria earns $15.25 per hour babysitting and $16.50 per hour cleaning the house. Last weekend, she spent 3 hours babysitting and 2 hours cleaning the house. Then, she went to the shop and spent $27.69. How much money does Maria have left?
- Two teacher 2
Two teachers are paid 5100 USD together. If the teachers are to share this amount in the ratio of 3:7, how much does each receive?
- Charlie
Charlie buys a new Bey Blade for $11.38. He gives the cashier $15.00. How much change will he get back? Select TWO ways he will get change. 4 dollars, 6 dimes, 1 nickel, and 2 pennies 3 dollars, 2 quarters, 1 dime, and 2 pennies 3 dollars 2 quarters, 1 ni
- Mackie's
Mackie's income varies directly from the number of days that she works. If she earns 8000 pesos in 20 days, how much will she earn if she works three times as long?
- The balance
Kasey had $98.17 in her account. Her receipts from the day are shown. Three receipts are shown. At the Food Truck, she bought a taco meal for eight dollars and five cents; the tax was sixty-four cents, and the total was eight dollars and sixty-nine cents.
- Amanda
Amanda borrowed $5000 from two sources: her parents and a credit union. Her parents charged 3% simple interest, and the credit union charged 6% simple interest. After one year, Amanda paid $225 in interest. Thus, Amanda borrowed $5000 from both her parent
- The distribution
The distribution of an office payroll of a certain company was as follows: 1/9 for technical assistants; 1/6 for executives; 2/15 for the accounting force and The rest is for the general clerical service. How much was allotted to each group if the total p
- Melanie
Melanie invests a total of $21,500 in two accounts. The first account earned a rate of return of 15% (after a year). However, the second account suffered a 10% loss in the same time period. At the end of one year, the total amount of money gained was $225
- Angela 2
Angela received 50 rupees as pocket money and spent 2/5 of her money. How much money does she have left?
- Selling eggs
Mandy bought 24 trays of eggs. The tray contains 30 pieces. Each tray costs P130.00. He sold per piece for P8.00. But since 12 pieces are tiny, he decided to sell them for P7.00 only. Assume that Mandy incurred the operating expenses of P800.00 and an int
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.