Money - math word problems - page 44 of 100
Number of problems found: 1989
- Tyreek
Tyreek, Antuan, and Alex are given a total of $3500 to be shared among themselves in the ratio of 3:5:12. How much does each get money?
- Josh works
Josh works mowing lawns and babysitting. He earns $7.20 an hour for mowing and $6.80 an hour for babysitting. How much will he earn for 1 hour of mowing and 6 hours of babysitting?
- Necklaces
Mohammad sells beaded necklaces. Each large necklace sells for $4.50, and each small necklace sells for $4.10. How much will he earn from selling five large necklaces and four small necklaces?
- ZOO 2
Valerie bought tickets for the family to the zoo. She bought three adult tickets for $9.50 each and two children's tickets for $4.50 each. How much did the tickets cost Valerie in all?
- Mrs Holland
Mrs. Holland wants to paint her garage wall. The wall measures 6 m x 3 m Each can of paint covers 5 m². Each can cost £7.50 How much will it cost Mrs. Holland to paint her garage wall?
- A toy
A toy store buys kites from a supplier for k dollars. The store owner decides to mark up the price of each kite by 30%. What is the retail price of a kite that the supplier sells for $60?
- A bottle 2
A bottle contains 255 coins 1/3 of the coins are £1 cons 110 of the coins are 50p coins the rest of the coins are 20p coins. What is the total value of the coins contained in the bottle?
- Run 9
Every time Colin runs, he runs 3/4 of a mile. Whenever Isabel runs, she runs 1/4 of a mile. If Colin runs two times a week, how many times must Isabel run to cover the same distance as Colin?
- Angel 2
Angel earned $90 for pulling weeds in the garden. She spent $25 on her brother's birthday gift and $35 on a new sweatshirt to wear at soccer practice. How much money did she have left?
- Expression money per time
You started this year with $196 saved, and you continue to save an additional $19 per month. Write an algebraic expression to represent the total amount of money saved after m months.
- 6 plates
Six plates and 5 cups cost 37.50 dollars. Seven plates and 6 cups 44.10 dollars. Each plate costs the same amount as the other cup. What is the cost of 1 plate? What is the price of 1 cup?
- James 4
James, Priya, and Siobhan work in a grocery store. James makes 8.00 per hour. Priya makes 40% more than James, and Siobhan makes 5% less than Priya. How much does Siobhan make per hour?
- Grayson
Grayson bought snacks for his team's practice. He bought a bag of oranges for $3.11 and a 24-pack of juice bottles. The total cost before tax was $50.15. How much was each bottle of juice?
- The Norris
The Norris family goes out for lunch, and the meal price is 52. The sales tax on the meal is 6%, and the family also leaves a 20% tip on the pre-tax amount. What is the total cost of the meal?
- Dera bought
Dera bought a set of 2 files and five notebooks for a special offer of $12.95. If the usual price of a file is $4.35 and the notebooks were $1.30, how much less money did Dera pay for the notebook and files?
- Deposit
We deposited a total of $15,000 into simple interest accounts. The annual simple interest rate on one account at 6% the annual simple interest rate on the second account at 7%. How much should be invested in each account so that the total interest earned
- The students
The students at Walden Middle School are selling popcorn tins to raise money for new uniforms. They sold 42 tins in the first week. How much money did they make in the first week? Each tin of popcorn costs $9.25
- Rupee purchase
Sana had ₹ 8.51 (Indian rupee). Out of this, she purchased a book for ₹ 4.31 and a pen for ₹ 2.11. How much money is left with her?
- Car rent 2
The cost (c), in dollars, charged by a car rental agency is calculated using the equation c = 12 +0.29m, where m represents the distance traveled in miles. Calculate the distance traveled for the cost of $56. 37.
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.