Money - math word problems - page 87 of 100
Number of problems found: 1983
- Percentage 2853
The washing machine originally cost 450 €, but the shop reduced it by 12%. After the second discount, it cost € 364.32. What percentage did it reduce for the second time?
- Lemonades 2816
Three cakes and two lemonades cost € 3 and 21 cents. Three cakes and three lemonades cost € 3 and 99 cents. How many cents does one cake cost, and how much does one lemonade cost?
- Similar 2810
Seven similar books are € 52 cheaper than 11 similar books. How much does one book cost?
- Calculate 2802
The private store earned CZK 28,150 weekly, 22% of the average monthly sales. Calculate the average monthly revenue.
- Substance 2791
Mom bought 4 meters of cloth for clothes. One meter of this substance costs 375 CZK. She also paid CZK 652 for sewing. Thus, the total price of the dress was CZK 652.
- December salary
The official had a monthly salary of 8,500 euros. During the year, they increased his salary by 15%, so he received a total of 112,200 euros for a year. From which month did they raise his salary? (1 = January .... 12 = December)
- Calculate 2782
The school paid CZK 25,400 for five identical boards and two printers for a computer. Calculate how much one board costs if one printer's price is 4500 CZK.
- Together 2780
Vlasta, Zuzka, and Vierka shared the reward in the ratio of 2:8:5. Zuzka and Vierka had 160 euros together. How old was Vlasta?
- Children's 2769
One children's ticket to the zoo costs €3. One ticket for an adult costs €6. Aunt Katka and Uncle Jano went to the zoo with the children. Uncle Jano paid for all the tickets at the box office. Aunt Katka then gave him €15 for herself and all the girls. Ho
- Farm summerjob
The company employed a student on the farm for the entire month of June (including weekends). They paid him € 16 for one day and an all-day meal. If he did not work any day, he paid € 6 for food. How many days did the student work when he earned € 348 in
- Four-fifths 2764
There were 60 people at the rink, four-fifths of which were children under 15 years of age. A ticket for children under 15 costs €1 and for adults €2. a) How many children were there at the rink? b) How many adults were there? c) How many euros did they c
- Multivitamin 2749
We paid a total of 290 CZK for 5 liters of orange juice and 6 liters of multivitamin juice. A liter of multivitamin juice is CZK 8 more expensive than a liter of orange juice. How much do we pay for 2 liters of orange and 3 liters of multivitamin juice?
- Determine 2743
Victoria, Vivien, and Marián have a total of 99 euros. Vivien has 2 euros more than Marian, and Marian has 1 euro less than Victoria. Determine how many euros each one has.
- Remuneration 2741
The three workers were to share the remuneration of 410 euros according to their performance in working together. Thus, A: B = 4:3 and B: C = 5:2. Advise them on how to distribute the reward fairly.
- Original 2739
Dresses on sale have become cheaper twice: first by 12%, then by 25% of the new price. What% of the original price was the final price?
- Cents no more
Janko bought pencils for 35 cents each. Neither he nor the salesperson had small coins, just a whole € 1 coin. At least how many pencils did he have to buy to pay for the whole euros?
- Room dimensions
The room dimensions are 5m and 3.5m, and the height is 2.85m. Paint the room (even with the ceiling). There will be two layers. Doors and windows have a total of 2.5 m². One box of paint is enough for 6 m². How many boxes of paint are needed? How much do
- Wallet
She spent a fifth on the first purchase from the money in her wallet. From the remaining money, she could buy 2 kg of strawberries. But she purchased only 1.5 kg for 60 Kc. How much money was Marie originally in her wallet?
- Land area
The land area of Asia and Africa are in a 3:2 ratio, and the European and African are 1:3. What are the proportions of Asia, Africa, and Europe?
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.