Money - practice problems - page 9 of 100
Number of problems found: 1983
- You have 5
You have $9.33. You buy 7 items that cost $0.87 each. How much money do you have left?
- In 2005
In 2005, the San Francisco Bay bridge toll for a car was $3, and in 1939, the toll was 2/15 of the toll in 2005. what was the toll in 1939?
- A fish 2
A fish vendor sells 5/7 kilos of tilapia for P125.00. If you will buy 5 kilos of tilapia, how much will it cost?
- A group 3
A group of 20 students went to see a circus. If one ticket costs ₹ 35 3/5, how much did they have to spend in all?
- A mortgage
A mortgage company charges borrowers $3.50 plus 2% of the loan amount. What is the total charge to get a home loan of $190,000?
- Complete 16
Complete the conversions below, show calculations and answers 1) 3.5 kg to gram 2) 4567ml to litres 3) R45.78 to cent 4) 5.60m to centimeters
- Compound interest
Joel borrowed $3208.5 on November 2, 2021, at 3.6% p.a. How many days would it take for him to repay the loan if he made a payment of $ 3,720.34? Round up to the nearest day.
- One and three
If the cost of one pizza is rupees 420.50, what is the cost of three such pizzas?
- Wang bought
Wang bought a box of a facemask at php 150.75 and a piece of a face shield at php 37.45. How much change did she get for her php 500 peso bill?
- James 7
James bought a pair of shoes worth 650.00 pesos. Eyeglasses that cost p 86.75 and some school supplies worth p 538.95. How much did he spend in all?
- A man 17
A man deposits 200 in his bank account every month for 11 months and then withdraws 1500. What is his bank balance?
- Meals
Two adult meals at a restaurant cost $17.99 and $14.50. Two children’s meals cost $5.99 & $4.60. How much do the four meals cost?
- Nelson
Nelson has a weekly salary of $445.86 and is self-employed. Use 7.51% for not self-employed and 12.3% for self-employed for the Social Security Tax. How much Social Security should be withheld?
- Four friends 2
Four friends attend a school play and pay $6.75 per ticket. Each also buys a healthy snack bag sold by the theater club. If the friends spent a total of $37.00, how much did each healthy snack bag cost, b?
- Jason 4
Jason spent 1/2 of his money on paper and 1/3 of it on pencils. How much money did he start with if he had 15.00 left?
- Mr. and Mrs.
Mr. and Mrs. Williams want to buy a boat that costs $18,520. Mr. Williams saved $850 each month for 7 months. Mrs. Williams saved $970 each month for 7 months. If they combine their money, how much will they have? Will they have enough money to buy the bo
- Unit price 2
Cookie dough can be purchased in tubs or rolls. A 32-ounce tub cost $4.56 and a 16.5-ounce roll costs $2.50. Which is the better buy per ounce? Write the answer as an A or B option.
- Tania
Tania bought a book for $152.75, a pen for $45.25 and a chocolate for $28.75. What amount did she spend?
- A store 3
A store buys 14 sweaters for 84$ and sells them for 504$. How much profit does the store make per sweater?
Do you have homework that you need help solving? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.