Money - math word problems

Money or finance are an essential medium of exchange, a unit of account and store of value in modern society. Mathematical examples helps to get basic financial literacy.

Number of problems found: 531

  • Two teas
    tea_1 A mixture weighing 10 kg was made from two types of tea. The price of tea was 160 CZK/kg and second tea 170 CZK/kg. The price of the mixture is 166 CZK/kg. How many kilograms of each type of tea had to be mixed?
  • Lidl calculator
    lidl_calculator We don't like to advertise unnamed retail chains. But offers relatively high-quality scientific/technical calculator OLYMPIA 8510S with 97 functions(features) for 3.48 Eur. Calculate how many cents costs one feature of this calculator. We believe that eit
  • Youth track
    tunel Youth track from Hronská Dúbrava to Banská Štiavnica which announced cancellation attracted considerable media attention and public opposition, has cost 6.3 euro per capita and revenue 13 cents per capita. Calculate the size of subsidies to a trip group o
  • Coffee shop
    coffee-beans To the coffee shop brought 2 types of coffee totally 50 kg. The first type was CZK 220 per kilogram, coffee second type 300 CZK per 1 kg. For all the coffee trader earned CZK 12,000. How many kilograms of coffee of first type and how many kilograms of cof
  • Telco company
    phones The upstairs communications company offers customers a special long distance calling rate that includes a $0.10 per minute charge. Which of the following represents this fee scheduale where m represents the number of minutes and c is the overall cost of t
  • Loans, loan ...
    peniazky In Slovakia, launched a short-term non-bank loans, of which few people have their "take" are considered unfavorable. Often, the borrower ends up in a spiral of debt, which takes more and more onerous loan used to repay earlier loans. Calculate how many 9-
  • Church roof 2
    skleneny-kuzel The roof has the shape of a rotating cone shell with a base diameter of 6 m and a height of 2.5 m. How many monez (CZK) will cost the roof cover sheet if 1 m2 of metal sheet costs 152 CZK and if you need 15% extra for joints, overlays and waste?
  • City market
    vaha Apples were sold at contractual prices at the city market. Calculate the average price of 1 kg of apples sold: Stand, Sale kg, Price CZK/kg 1 325 6.20 2 194 7.00 3 258 6.50 4 870 5.90 5 275 6.40
  • BTC bubble
    btc_2 One of the world's experts in bubbles -- Prof. Robert Shiller, a Yale economist -- said Bitcoin "was an amazing example of a bubble" back in 2014. If you exchange fiat US dollar $100 to BTC in 2010, now in 2017 have value of 72.9 millions dollars. Find an
  • Mixing
    FMCG If we mix 5 kg of goods of one kind and 3 kg second one, resulting mixture cost 16.50 EUR/kg. If these quantities are mixed in reverse - first three kilograms and 5 kilograms second cost of mixture is 18.50 EUR/kg. What is the price of one kg of goods of
  • Pupils at cinema
    tickets_1 Alena bought movie tickets for two groups of pupils. The first group purchased 7 tickets for 1st and 5 tickets for 2nd place and she pay 62Kč. For the second group bought 11 tickets for 1st and 4 tickets for 2nd place and pay 82Kč. How much was the ticket
  • Tea blend
    teas Tea blends are maked from two kinds of tea. In standard tea mixture are two teas in the ratio 1:3 and 40 g costs 42 CZK. In the premium tea mixture are weighing two teas in the ratio 1:1 and 50 grams costs 60 CZK. How much cost 10 grams of more expensive
  • Pavilion
    altanok The rectangular pavilion with dimensions 3.5 m and 2.75 m to be paved with square tiles of side 25 cm price of CZK 22 per 1 piece or rectangular tiles with sides of 20 cm and 15 cm in the price of CZK 11 per 1 pc. Which solution is cheaper (write its pric
  • Average monthly salary
    penize A total of 10 teachers work at one small school in Moravia. The monthly salary of each is 21,500 CZK or 21,800 CZK or 22,500 CZK according to their education and age. The average monthly salary for this school's teacher is 21 850 CZK. How many teachers of
  • Gas, lpg and diesel
    lpg Calculate how much it costs to drive 35000 km by car: a) a car with a consumption of 8l/100 km of LPG for 60 cents b) 7l/100 km of petrol for 1.33 euros c) 6 l/100 km of diesel for 1.2 euros. Calculate what is cheaper.
  • The game of blind man's buff
    socposit.JPG Slovak levy system makes the gross wage deductions from your pay state employees. It has two components - part employee pays and part pays by the employer Suppose that the super gross wage paid 23% employer. After deducting these contributions we receive
  • Property
    pozemok The length of the rectangle-shaped property is 8 meters less than three times of the width. If we increase the width 5% of a length and lendth reduce by 14% of the width it will increase the property perimeter by 13 meters. How much will the property cost
  • Repay, interest, loan
    repay Ramchacha takes a loan amount of 240000 from a bank for constructing a house at the rate of simple interest of 12% per annum. After 1 yr. of taking the loan he rents the house at the rate of 5200 per month. Determine the number of years he would take to r
  • Two shops
    ski_1 In two different shops, the same skis had the same price. In the first, however, they first became more expensive by 20% and then cheaper by 5%. In the second, they were first cheaper by 5% and then more expensive by 30%, so after these adjustments in the
  • Education for free
    skola The Slovakia circulates a lot of myths, particularly ideas about what must be free. For example - education should be free - children of poor parents should know at least read and write. Calculate how much a student would have to pay per hour of teaching,

Do you have an interesting mathematical word problem that you can't solve it? Submit a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.

Please do not submit problems from current active competitions such as Mathematical Olympiad, correspondence seminars etc...